Starší protokoly mají jednotky poskytovatelů. Pokud budou mít lékaři s vydáváním e-receptů problém, Státní zdravotní ústav doporučuje, aby svůj software zkontrolovali a případně aktualizovali.
Praha||Janetta Němcová, Jiří Svatoš, ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Systém pro vydávání elektronických receptů podle ministra zdravotnictví funguje bez problémů. Reportéři Radiožurnálu zjistili, že někteří lékaři nemohli vytisknout elektronický recept s kódem.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) spustil náhradní řešení pro vydávání elektronických receptů. Používat je nebylo možné od loňského prosince kvůli sporu o licenci s původním dodavatelem programu společností Tronevia. Podle SÚKL systém ode dneška funguje, záleží ale na lékařích, jak si zapracují software.
Elektronické recepty na léky by měly začít znovu fungovat zřejmě v březnu. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) chce systém zajistit bez nynějšího poskytovatele služby, společnosti Tronevia. Do konce příštího týdne pak spustí registr pro léky s omezením, tedy na léčebné konopí a léčiva s pseudoefedrinem. Tronevia tvrdí, že ústav nezaplatil za autorské licence, a v polovině prosince systém zablokovala na základně předběžného opatření soudu. Moderní službu tak pacienti teď využívat nemohou.
Stát musí řešit problémy s registrem léků. Už několik týdnů nefunguje informační systém, ve kterém se evidují léčebné přípravky. Pacienti si navíc nemůžou vyzvedávat medikamenty na elektronický předpis. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD proto dnes oznámí, jak bude dál stát postupovat.
Lidé nedostanou léky vázané na elektronický recept. Pražský městský soud svým předběžným opatřením uzavřel centrální úložiště, kde se recepty shromažďovaly, upozornil server Aktuálně.cz. Státní ústav pro kontrolu léčiv systém dál používal, i když mu skončila smlouva se stávajícím dodavatelem technické podpory.
Léčebné konopí se zatím neprodává, pacienti si počkají zřejmě až do listopadu. Ministerstvo zdravotnictví přitom říkalo, že by marihuana mohla být v lékárnách k dostání od září. O povolení používat konopí ve farmacii požádalo už pět firem, dvě z nich ho chtějí dovážet. Zatím ale nemají potřebné doklady.
Lékaři by měli od roku 2015 předepisovat recepty elektronicky, papírově už jen ve výjimečných případech. Počítá s tím novela zákona o léčivech, kterou dnes schválila i hlasy opozice sněmovna. Podle lékárnické komory je ale zatím kolem e-receptů příliš mnoho nejasností. Není jasné, jaké jsou cíle projektu ani kolik bude stát.
Od elektronických receptů si ministerstvo zdravotnictví slibuje ochranu osobních údajů a lepší přehled o vydaných lécích. Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv se je ale daří zavádět do praxe jen pomalu. Lékaři a pacienti stále spoléhají na ty klasické. Například v Pardubickém kraji s nimi mají největší zkušenosti na soukromé poliklinice v České Třebové, kde si až 60 procent pacientů odnáší recept v podobě čárového kódu.