Podvodníci zneužívají nárůstu zájmu o solární elektrárny. Nabízejí nereálnou návratnost nebo vyhrožují odpojením od odběru. Upozornila na to poradenská společnost EGÚ Brno.
Pražská energetika také zaznamenala několik pokusů o phishing, kdy klienti dostávali falešné zprávy. V nich se podvodníci snažili vylákat z adresátů jejich přístupové bankovní údaje.
„Zpravidla neušetříte,“ zdůrazňuje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Podle zkušeností inspekce se 9 z 10 zprostředkovatelů energií dopustí nějaké nekalé obchodní praktiky.
Češi se snaží na letošní topnou sezónu připravit, což potvrzují i e-shopy, kterým rekordně rostou prodeje. Největší zájem je o kotle na pelety, elektrické ohřívače na vodu a přímotopy.
Zákon spotové produkty nereguluje. Energetický regulační úřad ovšem jedná s resortem průmyslu a obchodu o legislativním omezení nabídky spotových produktů. Lidé by tak mohli od smluv odstoupit.
Příkladem může být změna smlouvy na spotový, neboli dynamický trh, kdy se cena elektřiny neustále mění a není fixovaná. Tím, že ceny energií neustále rostou, rostou pak také platby za energie.
Česká obchodní inspekce zprostředkovatele energií kontrolovala do července. Za dobu působení udělila největší pokutu firmě Envona s.r.o. Ta smluvními podmínkami porušovala zákon.
Zákon od července zatrhne přímé telefonní nabídky zdánlivě levných služeb a zboží lidem, kteří o ně nestojí. Vztahovat se bude i na hovory, které se snaží klienta s prodejcem propojit.
Už v létě Energetický regulační úřad upozorňoval na to, že v druhé polovině roku bude stížností na obchodníky přibývat. Někteří energošmejdi se navíc vydávají i za dodavatele poslední instance.
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka do novely neprosadil zákonné zakotvení akumulace energie. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček za ANO už dříve vyjádřil obavu z toho, aby nenastal bateriový boom.