Čtyřiasedmdesátiletá žena, které lékaři čtyři roky před smrtí diagnostikovali Alzheimerovu chorobu, v písemném vyjádření stanovila, že v případě zhoršení zdravotního stavu chce podstoupit eutanazii.
Násilník a vrah odsouzený v Belgii na doživotí si na státu vymohl eutanazii. Je to poprvé, co soud povolil dobrovolný odchod ze života vězni a člověku, který netrpí nevyléčitelnou nemocí. Kdy a kde lékaři zákrok provedou, se zatím neví. Rozhodnutí odvolacího soudu vyjde ve sbírce zákonů až na konci měsíce.
Je to doslova příběh o životě a smrti. Osmatřicetiletý Janusz Switaj byl prvním Polákem, který požádal soudy o eutanazii. Po dopravní nehodě na motorce zcela ochrnul a patnáct let jen ležel doma. Chtěl zemřít, protože neviděl smysl života. Dnes ale studuje, usmívá se a o eutanazii už neuvažuje.
Ve Spojeném království zemřel muž, který nedávno prohrál bitvu za možnost podstoupit eutanazii. Tony Nicklinson byl posledních sedm let ochrnutý od krku dolů a po britské justici požadoval, aby dovolila lékařům zbavit ho beztrestně života. Nejvyšší soud před deseti dny jeho žádost zamítl.
V Nizozemsku začal působit dvoučlenný tým, provádějící eutanazii v domově těžce nemocného. Podobných mobilních týmů složených z lékaře a zdravotní sestry by v budoucnosti mělo být i více. O samotném provedení zákroku budou nejdříve rozhodovat odborníci, kteří posoudí, zda mohou dotyčnému jeho přání zemřít splnit. Podle zákona je totiž eutanazii možné provést pouze u lidí, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou, mají silné bolesti a není naděje na zlepšení jejich stavu.
Pracovníci domácího hospice Cesta domů mají bohaté zkušenosti s péčí o nevyléčitelně nemocné pacienty, kteří se rozhodnou odejít ze života v domácím prostředí. A na základě svých zkušeností vydávají novou publikaci s názvem ,Hospic do kapsy,' který poskytuje praktické rady, jak o umírajícího doma pečovat.
|Marika Táborská, Pavla Hůlová, Miroslav Panuška|Zprávy ze světa
Austrálie mění názor na eutanazii. Devětačtyřicetiletý ochrnutý Christian Rossiter může podle svého přání ukončit svůj život. Povolil mu to soud v západoaustralském Perthu. Eutanazie byla v Austrálii až dosud nelegální.
Další vlnu diskusí o euthanasii vyvolalo tento týden rozhodnutí Poslanecké sněmovny. Ta schválila nový trestní zákoník, který už nestaví euthanasii na roveň vraždy. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun uvedl, že smyslem nové normy je odlišit vraždu ze soucitu.
O osudu zadržované barmské nositelky Nobelovy ceny míru Su Ťij se rozhodne v pondělí. Jak uvedl vyslanec OSN Ismail Razali, který je v Barmě na oficiální návštěvě, v pondělí se sejde s vůdcem vojenské junty. Jedině velitel armády nyní může rozhodnout o propuštění Su Ťij. Vyslanec generálního tajemníka OSN pro Barmu se dosud se Su Ťij nesetkal, a tak stále neví, jaký je její zdravotní stav.