„Bude to nejenom o předmětech a příbězích, ale i o multimediálním zážitku. Výstava Čingischán bude také zajímavě multimediálně zpracována tak, aby poskytla příběh,“ říká ředitel muzea Michal Lukeš.
V Chersonském muzeu chybí po invazi přes jedenáct tisíc uměleckých děl, což činí víc než tři čtvrtiny sbírky. Některá díla se podařilo lokalizovat na základě materiálů, které muzeu posílají svědci.
V závěru života legendární cestovatel trpěl exotickými chorobami a předměty ze sbírek rozdával. A tak se i dnes třeba ve školních kabinetech najdou kopí, která před více než stoletím dovezl do Evropy.
Vatikán vrátí Řecku část sochařské výzdoby z Parthenonu. Římská katolická církev nazývá tento akt darem. Atény doufají i v navrácení soch ze sbírky Britského muzea.
Na 700 tisíc exponátů začalo Národní muzeum stěhovat z Prahy do depozitářů v Terezíně. Sbírky původně pocházejí z Muzea dělnického hnutí. Jejich součástí je tak Klement Gottwald vytesaný z uhelné sloje nebo figurky z chleba, které ve vězení vyráběl Antonín Zápotocký.
Originál rukopisu Julia Fučíka, chlebová figurka vytvořená ve vězení Antonínem Zápotockým nebo pero, kterým byla v Praze v květnu 1945 podepsána kapitulace německých vojsk. Národní muzeum dnes představuje veřejnosti unikátní exponáty s tematikou dělnického hnutí, které nově získalo do svých sbírek.
Nejméně 100 let se možná nebude opakovat příležitost, kterou nabídne návštěvníkům Národní muzeum v Praze. Tři nejstarší muzea v Česku sem přivezla to nejvzácnější ze svých sbírek - z Brna Věstonickou venuši, z Opavy vzácné meteority a z pražského depozitáře sochu hlavy Kelta. Třítýdenní výstava začíná už zítra.