Politik mohl podle obžaloby zabránit úmrtím 57 lidí koncem února a začátkem března 2020, kdyby rozšířil společně s bývalým ministrem zdravotnictví karanténu v oblasti Bergama i na dvě okolní obce.
Vysocí činitelé podle prokuratury nepřijali přiměřená opatření, aby zabránili šíření nákazy, píše deník Corriere della Sera. Conte řekl, že je připravený spolupracovat s justicí.
Bývalý prezident Evropské centrální banky teď potřebuje získat většinu v obou komorách parlamentu. Zatím není jasné, jestli ho podpoří největší parlamentní klub Hnutí Pěti hvězd.
Šestapadesátiletý právník Guiseppe Conte rezignoval kvůli tomu, že z jeho vlády v polovině ledna odešla jedna menší koaliční strana. Ostatní strany vládní koalice ho i nadále podporují.
Vládní krize vypukla v Itálii před dvěma týdny, když strana Živá Itálie stáhla z kabinetu své dvě ministryně. Vůdce strany Matteo Renzi kritizoval Conteho mimo jiné za málo kolegiální styl vládnutí.
Příbuzní obětí koronaviru v Itálii požadují odškodné ve výši 259 000 eur (necelých sedm milionů korun) pro každou z 500 zasažených rodin, které se k žalobě připojily.
Rozsah šíření epidemie napříč italskými regiony vyvolává značné obavy odborníků, podle kterých nápor na nemocnice začne polevovat až za několik týdnů. Některé se ocitají na hranicích možností už nyní.
Původně měl stav nouze končit už v pátek 31. července. Vláda o jeho prodloužení požádala, přestože situace okolo koronaviru se v jedné z nejhůře zasažených zemí výrazně zlepšila.
„Vyzýváme zahraniční aktéry, aby ukončili stupňující se vměšování a aby plně respektovali zbrojní embargo uvalené Rady bezpečnosti OSN,“ prohlásili Macron, Merkelová a Conte.
„Vláda postupovala podle principu, který byl v minulosti pošlapáván a podle kterého je veřejná infrastruktura drahocenným veřejným statkem,“ komentoval dohodu premiér Giuseppe Conte.
Evropská rada v pátek jednala o finanční pomoci nad rámec rozpočtu EU. Česko však nesouhlasí s tím, že by mělo podle navrženého klíče dostat z fondu menší poměr peněz.
O více než 2000 přibylo vyléčených, od začátku pandemie jich je nyní už skoro 69 000. Testy na koronavirus v této asi 60 milionové zemi podstoupilo již 1,275 milionu lidí.
V pondělí se podle plánu vlády otevřou některé další obchody. Obnovit provoz budou moci i knihovny či posilovny. Vše ale za přísných hygienických opatření.
Nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, v neděli v lombardské metropoli Miláně podlehl i významný italský architekt Vittorio Gregotti, který navrhoval divadla, stadiony či univerzity.
„Karanténa platí pro celou Itálii, ale samozřejmě lidé, kteří nejsou nakaženi koronavirem, budou moci i nadále vycházet ven na nákup nebo si vyřídit různé pochůzky, které jsou nezbytně nutné.“
Italský premiér Giuseppe Conte vyhlásil v pondělí pozdě večer karanténu na celém území. Po celé Itálii zůstanou až do 3. dubna zavřené všechny školy a platí zákaz všech veřejných akcí.
Itálie je v Evropě zemí nejhůře zasaženou nákazou novým koronavirem. Vládní vyhláška od nedělního dne přísně omezuje přemisťování osob do a z rozlehlé oblasti na severu Itálie.
V pondělí přibyly v Itálii další čtyři oběti koronaviru. Informovala o tom agentura ANSA. Jedná se především o osoby v důchodovém věku, stejně tak jako o osoby, kterým byla diagnostikovaná rakovina.
V Serii A se neodehrají zápasy Inter Milán-Sampdoria Janov, Atalanta Bergamo-Sassuolo Calcio a Hellas Verona-Cagliari Calcio. Již dříve byl zrušeno druholigové utkání Ascoli Calcio proti US Cremonese.
Reformní plán má celkem třiadvacet položek. Jde o boj proti daňovým únikům a snížení daní, zeštíhlení byrokracie, digitalizaci státní správy či zjednodušení soudních řízení