Většina akciového dění se již tradičně odehrává ve Spojených státech a je tendence na Evropu hledět jako na konzervativní trh. Něco na tom je, ale naděje se nyní přelila i tam.
Život s pandemií koronaviru se táhne déle než kde kdo čekal. Soudě dle ekonomických předpovědí, jako by se uplynulý rok snad ani neodehrál, myslí si komentátorka Tereza Zavadilová.
K situaci přispívá slabší dolar, pokles výnosů klíčových dluhopisů americké vlády a zejména očekávání, že Spojené státy a zřejmě i některé další země budou muset přistoupit k další podpoře ekonomiky.
Hlavním evropským centrem americké investiční banky Goldman Sachs se místo Londýna stane německý Frankfurt nad Mohanem. Naznačil to na twitteru generální ředitel společnosti Lloyd Blankfein.
Administrativu budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa posílí další vlivný bankéř z Wall Street. Takzvaný "přechodný tým" potvrdil, že prezident společnosti Goldman Sachs Gary Cohn bude koordinovat národní ekonomickou politiku. Dosazení veterána z Wall Street na klíčový ekonomický post by přitom mohlo odporovat Trumpovým slovům z předvolební kampaně.
Evropská komise (EK) zahájila vyšetřování bývalého předsedy této instituce Josého Manuela Barrosa. Prověří, zda neporušil etická pravidla, když přijal vysoký post v americké investiční bance Goldman Sachs.
Začaly oživovat ceny základních surovin, jako jsou zlato, železná ruda nebo ropa. Spotová cena železné rudy vzrostla v pondělí o více než 18 procent kvůli očekávání, že Čína bude mít v úmyslu zvýšit produkci oceli. Cena zlata vzrostla na 13 měsíční maxima. Růst podpořila naděje, že americký Federální rezervní systém nebude zvyšovat úrokové sazby.
Americká banka Goldman Sachs už nechce na Wall Street využívat komunikační systém agentury Bloomberg a zakládá svůj vlastní. Hlavním důvodem je únik informací z chatu Bloombergu. Goldman Sachs chce změnou také ušetřit peníze.
Manažer, který nechce vydělávat na blbečcích. Tak zná celý svět Grega Smithe, dnes už bývalého manažera v londýnské pobočce Goldman Sachs. Jeho článek v New York Times s názvem Proč odcházím z Goldman Sachs vzbudil obrovský zájem. Vyjádřili se k němu snad všichni, kteří na Wall Street něco znamenají. Smith prohlásil, že banka pro kterou pracoval, vydělává na lidech, kteří tomu nerozumí, a o klientech mluví jako o loutkách. Podle bývalého manažera jde o naprostý morální bankrot.
Manažer investiční banky Goldman Sachs Greg Smith podal po dvanácti letech výpověď a se svými důvody se svěřil americkým novinám New York Times. Bance jde podle něj jen o zisk, své klienty okrádá a s tím už nechce mít bankéř nic společného. Jeho upřímná výpověď se začala Amerikou rychle šířit.
4:16
|Igor Maňour, David Koubek, Renata Mňuková, David Šťáhlavský|Ekonomika
Proti americké bance Goldman Sachs vystoupili politici i investoři. Komise amerického senátu tuto prestižní finanční instituci obvinila z toho, že nehájila v první řadě zájmy svých klientů, ale starala se jen o vlastní zisk.
Plány na zpřísnění regulace amerického bankovního sektoru v prvním testu neuspěly. Republikánští senátoři je totiž v pondělí večer jednomyslně smetli ze stolu.