„Neberme Kladnu stovky milionů, referendum je nejlepší ignorovat“ nebo „Vyčpělé argumenty aktivistů jsou dávno mimo realitu“ zní titulky kampaně proti referendu.
V roce 2016 Česko poprvé výrazně omezilo hazard. Nový zákon většinu heren a kasin buď zavřel, nebo výrazně změnil jejich fungování. Úplné vymýcení automatů ale znamená i milionový výpadek z rozpočtu.
V pondělních novinách se například dočtete, že přerušení letecké dopravy způsobilo v Česku víc než dvoumiliardové škody, a laboratoře v Moravskoslezském kraji brzdí testování na koronavirus.
Do baru Titanic vejde vyznavač rockabilly, mafián nižší kategorie a kamioňák, který tam dojel podle „šukmapy“. Není z toho vtip, jak by se mohlo čekat, protože to by naznačovalo, že se člověk zasměje.
Za nejvážnější důsledek problémového hraní autoři označili zadluženost a narušené vztahy. „Dominujícím vztahovým vzorcem hráčů je takzvaný dvojí život, který trvá mnohdy i řadu let,“ uvádí zpráva.
Vyhlášku zakazující veřejné hazardní hry ve městě schválilo chebské zastupitelstvo. Svou činnost budou herny a kasina ukončovat postupně. Výjimkou bude jen lokalita Svatý Kříž u hranic s Německem.
Z českých měst postupně mizí herny. Za poslední 3 roky z Brna zmizelo přes 96 procent výherních automatů. V Praze za poslední rok ubylo zhruba sto heren z původních 400. Alespoň to vyplývá ze statistik ministerstva financí. Provozovatelé černých heren ale třeba v Brně mají novou fintu, jak obejít vyhlášku a zákon. Hazard maskují jako soukromé kluby pod hlavičkou takzvaných svěřenských fondů. Tato právní forma jim zaručuje velkou míru anonymity.
Loňské omezení hazardu v Brně vede k jeho rozvoji za městem. Zcela nové kasino vzniklo třeba na Rohlence v katastru Jiříkovic a nová herna roste také v Popůvkách u Brna. Přestože hazard obcím přináší nezanedbatelné příjmy, ne všude jsou ochotní tyto provozovny snášet. Stavbu kasina lidé v referendu nedávno odmítli v Podolí u Brna.
Z Prahy zmizí všechny herny. Umožní to novela vyhlášky o hazardu, kterou dnes schválili zastupitelé hlavního města. V provozu tak v metropoli zůstane jen 101 podniků, které budou označené jako kasina.
Nelegálních heren v Česku přibývá. Celníci společně s ministerstvem financí jich naposledy objevili osm v Praze. V hernách bylo téměř 70 nehlášených automatů. V dalších pěti podnicích bylo přes 30 takzvaných kvízomatů.
Finanční správa odhalila v Praze a Moravskoslezském kraji 65 nelegálních kvízomatů a dalších výherních zařízení. Jejich provozovatelům za to hrozí pokuta až deset milionů korun. Finanční správa při kontrolách v Praze a na severu Moravy hledala kromě nelegálních kvízomatů třeba i nepovolené karetní turnaje.
Nulová tolerance hazardu platí v Brně půl roku. Výherní automaty ale mizí pomaleji, než se očekávalo. Navíc se začínají množit provozovny, které vyhlášku a loterijní zákon obcházejí. Založí občanské sdružení a vstup do místnosti s automaty umožní pouze jeho členům. Nejméně čtyři takové provozovny odhalil reportér Českého rozhlasu Tomáš Jelen, který při natáčení reportáže použil skrytý mikrofon.
Provozovatelé hazardu v Chomutově zavírají herny. Vyhláška, která platí od března, totiž zakazuje na území města jakýkoliv hazard včetně rulety, karetních her nebo videoloterijních terminálů. Majitelé heren se ale snaží vyhlášku obejít tím, že si pořídí takzvané kvízomaty. Na jejich odhalení se soustředí kontroly města a strážníků. Uplynulou noc jich našli 14.
Další městská část bude rozhodovat v referendu o hernách. Zastupitelé Prahy 1 rozhodli o tom, že bude 7. listopadu. S datem nejsou spokojeni autoři petice proti hazardu, kteří chtěli spojit hlasování s komunálními volbami. Naopak vedení městské části tvrdí, že termín se nedal stihnout kvůli posunutému zasedání zastupitelstva.
Ostravě se nepodařilo zbavit se hazardu. Zastupitelé totiž opět nepřijali vyhlášku, která by počet herních automatů ve městě omezila. Vedení města ji připravovalo dva roky a počet automatů měla snížit o skoro 70 procent. Někteří zastupitelé ale prosazovali, aby ve městě skončil hazard úplně. Ani tato varianta ale nezískala dostatečnou podporu.
V České republice nyní nelegálně funguje minimálně 117 heren. Vyplývá to z nové internetové mapy , kterou spustilo Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů SPELOS. Legální provozovatelé mapou reagují na údajný rozmach černého hazardu. Ve skutečnosti je prý nelegálních zařízení více než tisíc.
Nová vyhláška, kterou schválili českobudějovičtí zastupitelé, zakazuje například žebrání, poskytování sexuálních služeb nebo pití alkoholu na veřejnosti. Kromě restauračních předzahrádek teď nebude možné v Českých Budějovicích pít alkohol venku v ulicích nebo v parcích.
Výherní automaty, loterie a další hazardní hry by mohly úplně zmizet z Jablonce nad Nisou. Tamní radnice připravuje na popud petice proti hazardu referendum. Petici sdružení Jablonec bez hazardu podepsala skoro tisícovka lidí. Pokud se k nim v referendu přidají další tisíce, bude mít hazard v Jablonci nulovou toleranci.
Úplný zákaz hazardu na území svých měst chtějí někteří obyvatelé Chomutova, Ústí nad Labem i Teplic. V peticích požadují úplný zákaz hazardu nebo vypsání místních referend o zákazu heren. Radnice jsou zatím zdrženlivé, aktivitu organizátorů petic většinou nechtějí komentovat.
Obyvatelé Prahy 8 půjdou v sobotu k volebním urnám. V referendu rozhodnou o tom, jestli v městské části budou výherní automaty včetně videoloterijních terminálů. Jsou první pražskou městskou částí, která referendum o hazardu pořádá. Na více než stovce míst budou moci lidé hlasovat do večera do osmi hodin.
V Plzni je opět aktuálním tématem hazard. Nové politické uskupení Změna pro Plzeň chce dosáhnout úplného zákazu heren a kasin ve městě. Připravilo návrh vyhlášky, pod který se podepsala skoro tisícovka Plzeňanů a teď ji bude muset projednat zastupitelstvo.
Jabloncem nad Nisou koluje petice proti hernám a výherním automatům. Autorům petice, členům občanského sdružení Jablonec bez hazardu, vadí, že ve městě je 47 heren. Podle odpůrců hazardu mají automaty na svědomí vylidněné město, vznik zastaváren, zvýšenou kriminalitu a vandalství. A navíc jsou podle nich herny tvrdou drogou, která ohrožuje každého.
Po necelém roce od hlasování zastupitelů Náchoda o hernách je téma hazardu opět na pořadu dne. Sboru dobrovolných občanů se nelíbí, že jsou v centru města herny. Zorganizoval proto veřejnou debatu, na kterou přišlo zhruba šest desítek z více než 16 tisíc náchodských voličů. Asi polovina z nich byli zaměstnanci a provozovatelé heren. Začátek byl plný emocí.
Zastupitelé Sokolova se dohadují kvůli vyhlášce o hazardu. Podle některých je současná regulace až příliš přísná. Roční výnos z her a loterií je ve městě přes 20 milionů korun.
Opozice v severočeském Chomutově chce zakázat hazard na celém území města. Někteří zastupitelé totiž mají obavu z toho, že za jednou z městem povolených heren stojí dva bývalí vlivní kmotři ODS. Vedení Chomutova odmítá, že by vyhlášku o regulaci hazardu připravilo přímo na míru právě této herně.
Chomutov zatím herny na svém území nezakáže. Shodli se na tom městští zastupitelé na pondělním jednání. Namísto toho má vzniknout pracovní skupina, která se bude budoucností hazardu zabývat. V úvahu připadá i místní referendum.
Už více než měsíc platí v Opavě nová vyhláška, která omezuje otevírací dobu hernám s automaty. Boji proti hazardu se ale příliš nedaří. Ze tří stovek kontrol, které už zvládli tamní strážníci, dokázala porušování vyhlášky téměř celá polovina. A opavští zastupitelé se nejsou schopni dohodnout na dalším postupu.
V Chebu v poslední době klesl počet heren. Důvodem je vyhláška města, která omezuje provozní dobu takových zařízení. Mohou být otevřena jen od 9 do 17 hodin. Jediné herny, kterých se nařízení Chebu nedotklo, jsou kasina a provozovny mimo město.