Ministerstvo tím reagovalo na podnět Kanceláře ombudsmana. Ta řešila mimo jiné případ matky, která v době epidemie covidu-19 nemohla několik dnů vidět svou tříměsíční hospitalizovanou dceru.
Denní počty nakažených v mezitýdenním srovnání rostou až na několik výjimek o víkendu a nyní ve svátek od začátku září. Horší situaci odborníci očekávají v dalších měsících.
Počet případů covid-19 v Česku nadále roste. V neděli bylo potvrzeno 281 případů. Incidenční číslo zůstalo na úrovni 152 nakažených na 100 000 obyvatel. Situace je nejhorší v Královéhradeckém kraji.
V nemocnicích zůstává přes 900 nakažených koronavirem, téměř 30 z nich ve vážném stavu. Počet úmrtí s covidem-19 přesáhl 41 000. Roste zájem o očkování, zejména o druhou posilující dávku.
V sobotu počet nově nakažených po téměř dvou týdnech poprvé klesl v mezitýdením srovnání. Počet hospitalizovaných i počet pacientů v kritickém stavu zůstává přibližně stabilní.
Snižuje se také celkový počet provedených testů. V neděli bylo provedeno 665 PCR testů a 650 antigenních, což bylo dohromady zhruba o pětinu méně než před týdnem.
V neděli přibylo 342 nových případů covid-19. V mezitýdenním srovnání se jejich počet zvýšil o třetinu. Hospitalizovaných je téměř 700, před týdnem jich bylo o 150 míň.
Také počet hospitalizovaných s prokázanou nákazou je nejnižší za poslední půl rok. Na konci víkendu bylo s koronavirem v nemocnicích 727 lidí, z toho 42 v těžkém stavu.
Pokles nových případů koronaviru činí oproti minulému týdnu téměř 1800 pozitivních testů. Lidé už nemusí mít zakrytá ústa respirátorem v hromadné dopravě.
Nadále klesá počet lidí v nemocnicích, kteří měli pozitivní test na covid. V sobotu jich bylo 1944, z toho 115 jich bylo v těžkém stavu. Minulý týden celkový počet činil 2170 hospitalizovaných.
Klesá rovněž počet zemřelých s covidem-19. Za posledních sedm dní ministerstvo zaznamenalo 250 úmrtí, což bylo oproti předešlému týdnu o 27 procent méně.
Covidových pacientů je přes 70, zdravotníků v karanténě nebo jiné pracovní neschopnosti je 150, víc než desetina. Covid změnil režim třeba na doléčovacím oddělení a geriatrii.
Testů bylo v pondělí zhruba 131 tisíc, před týdnem asi o 43 tisíc více. V případě nejčastějších preventivních testů dosáhl podíl pozitivních 15,31 procenta, minulé pondělí byl nižší než 11 procent.
S brzkým koncem omikronové vlny je matematik a ředitel Centra pro modelování biologických procesů opatrný. V Dánsku, které je podle něj v epidemii před námi, totiž případy stále rostou.
Denní nárůsty množství nakažených stoupají vytrvale už zhruba dva týdny. V nemocnicích je však skoro čtyřikrát méně lidí než začátkem prosince. V těžkém stavu bylo k pátku 339 z nich.
„Nemocnice jsou poměrně hodně zatíženy. Nestíhají tak dohlašovat hospitalizace v reálném čase,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
Takzvané incidenční číslo je bezmála o sto nižší než minulou sobotu. Vývoj epidemie podle některých prognóz může znamenat počátek zpomaleného šíření nákazy, zátěž nemocnic ale zůstává dál enormní.
V nemocnicích leží s koronavirem 6561 pacientů, oproti úterý jejich počet klesl o zhruba 300 hospitalizovaných. V mezitýdenním srovnání však jejich počet stoupl o čtyři stovky.
Ministerstvo k úterý eviduje 21 973 nakažených, tedy zhruba o 3900 méně než před týdnem. I tak se ale jedná o pátý nejvyšší nárůst od začátku epidemie. Počty hospitalizovaných zůstávají nad 6000.
Ministerstvo k pondělí eviduje 33 069 obětí covidu-19. Počet nakažených v nemocnicích je 6394, nejvíce od 7. dubna. Vláda kvůli zhoršování epidemie zvažuje povinné očkování.