„Nepamatuji se, že bych očekával sklizeň takhle pozdě, obvykle jsem měl vždycky burčák okolo 10. srpna, letos předpokládám, že začneme prodávat o víkendu 19. a 20. srpna,“ řekl Miloslav Machuča.
„Je tam spousta minerálů, vitaminů. Kdo má zažívací problémy, tomu se doporučuje burčák, protože umí vyčistit střeva,“ říká Zdeněk Habrovanský ze Šlechtitelské stanice vinařské.
Jedním ze zázraků, které nám rostlinná říše naservírovala, je hrozen vína. Ten obyčejný hrozen vína, který koupíte v každém obchůdku s potravinami, v každém supermarketu a na každé tržnici.
Vinaři na jihu Moravy vyrábí částečně zkvašený hroznový mošt většinou z velmi raných odrůd. Cena zůstává stejná jako loni, tedy v průměru 70 až 80 korun za litr.
Zákon brzdí začátek burčákové sezony. Prodávat se smí až od 1. srpna. Vinaři tak se sklizní hroznů ještě nezačali. A to i přesto, že bobule už jsou zralé.
Vinaři ve francouzské oblasti Champagne čekají nejhorší úrodu hroznů za posledních víc než 30 let. Můžou za to jarní mrazy, přívalové deště, letní vedra, ale i choroby jako houby a plísně. Sběr hroznů je teď v plném proudu, ale i ten komplikuje počasí.
Na jihu Moravy dnes začala sklizeň ledového vína. V Bohumilicích na Břeclavsku si přivstala asi čtyřicítka lidí, aby bobule za nočního mrazu posbírala a vinaři je mohli ještě za studena lisovat. Ledové víno musí na vinici projít nejméně dvakrát teplotou minus sedm stupňů Celsia. Výsledný nápoj se vyznačuje vysokým obsahem cukru.
Vinaři slaví novou úrodu vína. Vinobraní mají tento víkend ve Znojmě, Mikulově, Uherském Hradišti, ale třeba i na vinici sv. Kláry v Praze -Troji. Sklizeň raných odrůd už běží naplno, vinaři teď s obavami obracejí oči k obloze. Deště totiž kvalitu vína ohrožují. Přitom právě zářijové počasí je pro hrozny klíčové.
Vinařům na jihu Moravy začalo nejdůležitější období v roce, takzvané vinobraní. Doba, kdy se jejich celoroční práce zúročí nebo přijde nazmar. Sklízet začali dříve, než původně plánovali. Hrozny totiž po dlouhodobých deštích začínají plesnivět. Úroda vína tak bude nejspíše méně kvalitní.
Kvůli teplé zimě raší letos vinná réva dřív než obvykle. Bohužel právě ve stejné době, kdy se na ní živí housenky osenic. Ty teď úrodu hroznů ohrožují. Napadly vinice na jižní Moravě, ale také na Slovensku a v Rakousku.
Sklizeň hroznů na moravských vinicích se blíží k polovině. Keře vinné révy jsou obsypané a pod tíhou bobulí se doslova prohýbají. Vinařům přeje počasí, a tak očekávají výbornou úrodu co do množství i kvality. Už teď vědí, že úroda bude nadprůměrná. Na rozdíl od loňského roku se vinicím vyhnuly houbové choroby a zrání přálo i počasí, které je teď přímo ideální.