Co by chtěl historik Petr Čornej o Janu Žižkovi ještě vědět? „Chtěl bych třeba vědět, jestli měl Žižka potomky, respektive vnuky,“ prozrazuje v rozhovoru pro Radiožurnál.
Osudy Jana Žizky, zbraně, které používal, oblečení filmových postav. Server iROZHLAS.cz porovnal historické reálie s tím, jak byly události zobrazeny ve filmu Petra Jákla.
Koncil ho jako kacíře odsoudil k smrti, protože odmítl odvolat své učení o nápravě katolické církve, která tehdy zažívala morální úpadek. Husova smrt nakonec vyvolala husitskou revoluci.
Od 50. let byl Jan Hus systematicky líčen jako jazykovědec, spisovatel, osvětář, sociální reformátor ve službách pracujícího lidu a kritik poměrů v církvi.
K připomínce 600 let od první pražské defenestrace, pořádá Praha 2 v úterý celodenní program. Husité jsou nedílnou, ale velmi kontroverzní součástí českých dějin.
Školáci z různých koutů celé země míří do Tábora, kde začínají Husitské dny. Komponovaný program, který potrvá až do poloviny června, přibližuje dětem jedno z nejvýznamnějších období našich dějin. Malí diváci se postupně sami stávají aktéry dvouhodinové performance.
Dvaadvacáté městské slavnosti dnes začínají v Táboře. Pořadatelé doufají, že třídenní největší evropský festival s husitskou tématikou Táborská setkání přiláká kolem pětadvaceti tisíc návštěvníků.
Lidé si dnes připomínají 590 let od upálení Mistra Jana Husa. Na něj vzpomenou při různých akcích Církev československá husitská, evangelíci, ale i další protestanti. Dnešní státní svátek upozorňuje na významné historické kořeny českého národa spojené s křesťanstvím. V Husově případě jde o počátek reformace.
Odstoupením patriarchy Jana Schwarze dnes vyvrcholil dlouhodobý rozkol v husitské církvi. Biskupové a Schwarz se navzájem obviňovali z nečistých záměrů při nakládání s penězi a majetkem církve a z nedemokratičnosti.