Tak trochu jako „hlas volajícího na poušti“ zněla tento týden slova vládního koordinátora strategické komunikace státu Otakara Foltýna, když naléhal, aby lidé důvěřovali svým bezpečnostním institucím.
„Ruská propaganda vás nechce přesvědčit o tom, co je její pravdou. Stačí bohatě, že se znechutíte a řeknete, já na to kašlu,“ říká vládní koordinátor pro strategickou komunikaci, Otto Foltýn.
„Tohle není Putinova válka proti Ukrajině. To je válka Ruska a ruského imperialismu a kolonialismu,“ tvrdí filozof a historik Petr Hlaváček z Ústavu pro studium totalitních režimů.
„Po analýze vzniklé situace se velení (ruského) uskupení Dněpr rozhodlo přesunout vojska na výhodnější pozice východně od Dněpru,“ uvedla původně podle portálu Meduza ruská státní tisková agentura.
„Myslím, že ve skutečnosti neexistuje politická vůle systematicky řešit problematiku spojenou s vlivovými operacemi zahraničních aktérů v Česku,“ upozorňuje sémiotik Josef Šlerka z Univerzity Karlovy.
Jen jedno procento Ukrajinců, kteří žijí na neokupovaném území, věří ruským dezinformacím, je přesvědčená Halina Petrenko, ukrajinská novinářka a mediální expertka. Jaké dezinformace se šíří?
Říkají si fellas a poznají se podle profilového obrázku se psem plemene shiba inu. Vše začalo v květnu 2022 tweetem sedmadvacetiletého Poláka, který chtěl podpořit ukrajinskou armádu v boji s Ruskem.
O takzvané heroické fázi můžeme mluvit na začátku války. Nese sebou emoce a nevydrží příliš dlouho. Vevera tak soudí, že Ukrajinci jsou na tom nyní psychicky hůř než na začátku.
Serhij Staruško a jeho kolegové jednoho dne začátkem března zrovna končili ranní redakční poradu, když před sídlo jejich regionální mediální společnosti přijela ruská vojenská vozidla.
Ve Slaném se vede informační válka proti Rusku. Vede ji úřednice z ukrajinského ministerstva školství Elena Gromská, která se švagrovou a dětmi našla útočiště právě v tomto středočeském městě.
„Ve chvíli, kdy chcete působit poblíž konfliktu, musíte být vnímaní jako neutrální, nestranná osoba. A musíte také tak ke všem přistupovat,“ říká Pavel Gruber.
Ve výjimečném stavu vyhlášeném v 10 pohraničních a pobřežních oblastech Ukrajiny žijí i obyvatelé milionového města Oděsa na pobřeží Černého moře. Do jejich životů se ale nijak znatelně nepromítl.
Západ zaspal, Rusko proti němu vede informační válku, říká v rozhovoru se serverem iROZHLAS.cz brigádní generál Karel Řehka, autor knihy Informační válka.