Diaa Al-Kahlouta, 38letého palestinského novináře, zadržely 7. prosince izraelské jednotky na severu pásma Gazy. Poté, co byl propuštěn a vrátil se do Pásma Gazy, hlasitě odsoudil izraelské výslechy.
Tunel vyhloubený 50 metrů pod zemí dosahuje na výšku i šířku tří metrů. Bojovníci Hamásu jím tak mohli cestovat až na sever města Gaza, které bylo dříve sídlem vlády Hamásu.
Deník The New York Times (NYT) napsal, že izraelské bezpečnostní složky měly už od loňského roku ve svých rukou dokument popisující postup, který Hamás při útoku ze 7. října.
Mluvčí izraelské armády Avičaj Adrai v neděli na sociální síti X opět vyzval obyvatele Pásma Gazy, aby se přesunuli do jižní části palestinského území. Podle něj armáda umožní bezpečný průchod.
Organizace spojených národů (OSN) se obává, že izraelská pozemní operace v Pásmu Gazy by v případě svého rozšíření mohla přinést další tisícovky civilních obětí.
„Bude trvat, než se navrátí klid. Podnikáme kroky proti těm, kteří narušili mír. Chceme nejprve zastavit boje a poté rehabilitovat vztahy mezi Židy a Araby,“ řekl izraelský premiér.
Palestinský Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád připouštějí, že od pondělka, kdy boje naplno propukly, ztratily dvacet bojovníků. Podle Izraele je však toto číslo mnohem vyšší.
Izraelská bomba podle palestinské agentury Vafa zasáhla třípodlažní dům v utečeneckém táboře v Gaze. Později se po náletu zřítila i výšková budova, v níž měla kancelář agentura AP a Al-Džazíra.
Izraelští vojáci použili při loňské válce v Gaze palestinské dítě jako lidský štít. Vůbec poprvé takový případ potvrdil izraelský soud. Dva vojáci z elitní jednotky při razii v Gaze nařídili desetiletému Palestinci, aby prohledal několik zavazadel, jestli v nich nejsou nastražené výbušniny.
Dohady o izraelském zásahu proti lodím plujícím do Gazy neustávají. Pozornost se stáčí k manipulacím s důkazy, jak se celá věc seběhla. Kritiku už sklidila izraelská armáda za to, že upravila některé záznamy, které předkládá novinářům. Americký bloger teď zase odhalil, že přední světová agentura Reuters zásadním způsobem upravila minimálně dvě fotografie tureckých aktivistů.
Desítky tisíc Turků se v Istanbulu modlily na pohřbu devíti krajanů, kteří přišli o život při pondělním zásahu izraelského komanda na konvoj lodí ve Středozemním moři. Po bouřlivém přivítání stovek aktivistů, kteří zásah přežili, šlo zároveň o další demonstraci na podporu Palestinců.