Navalnyj v únoru náhle zemřel za nevyjasněných okolností v trestanecké kolonii na Sibiři. Jeho úmrtí přičítá ruská opozice i řada západních zemí vinu Putinově režimu, Kreml ji odmítá.
Američtí zákonodárci se po měsících dohadů a odkladů před třemi týdny shodli na uvolnění 61 miliard dolarů (1,4 bilionu korun) v rámci vojenské podpory pro Kyjev.
Příkaz cílí na polovodiče, umělou inteligenci a kvantovou výpočetní techniku. Nebude mít vliv na stávající investice a zakáže pouze některé transakce. Další investice budou muset firmy oznámit vládě.
„Spojenci se dohodnou na novém balíku zvýšené podpory pro Ukrajinu, zhodnotí její dlouhodobé potřeby a rozšíří plány pro vzájemnou spolupráci s NATO,“ řekl Sullivan.
„Jednak má velmi destruktivní účinek primárně na živou sílu protivníka, jednak je to silný psychologický prvek, který může mít drtivý dopad na morálku zasažených jednotek,“ popisuje Richard Stojar.
Spojené státy poskytnou Ukrajině pomoc v hodnotě dvou miliard dolarů. Tentokrát by ale zbraně neměly pocházet z amerických skladů, ale přímo od výrobců. To znamená delší čekání pro Kyjev.
Ukrajina se s podporou západních spojenců brání ruské agresi už od února. Bílý dům naposledy oficiálně přiznal jednání mezi Sullivanem a Moskvou v březnu.