„Po dvou letech v Pentagonu jsem se rozhodl, že je správný čas na to vrátit se do soukromého sektoru,“ uvedl ke své rezignaci dosavadní personální šéf ministerstva obrany Sweeney.
Čtyřiašedesátiletý Patrick Shanahan je na ministerstvu obrany od loňského července, předtím působil přes třicet let ve vysokých funkcích ve společnosti Boeing.
Podle amerických médií se postoje obou mužů již delší dobu rozcházely, což vyvrcholilo středečním Trumpovým oznámením odchodu amerických vojsk ze Sýrie, s nímž Mattis nesouhlasil.
Senátoři odhlasovali, že se budou zabývat rezolucí týkající se odebrání finanční pomoci Saúdské Arábii v souvislosti s boji v Jemenu. Důvodem je postoj Bílého domu v kauze zavražděného novináře.
Agentura AP upozornila, že se Mattis ve svém projevu ani jednou nezmínil přímo o spojení Saúdské Arábie s vraždou, která se stala zřejmě 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.
Jens Stoltenberg ruský postup označil za očividnou snahu podrývat mezinárodní právo. To, že dvě členské země aliance takový útok zmařily, dokládá podle něj rostoucí schopnost úspěšně se bránit.
Mattis přiletěl do Kábulu v doprovodu šéfa sboru náčelníků armádních štábů generála Josepha Dunforda. V Kábulu by se měl setkat s novým velitelem sil NATO Austinem Millerem.
Komentář New York Times se objevuje ve stejné chvíli jako podobně vyznívající kniha investigativního novináře Boba Woodwarda, který kdysi stál za odhalením aféry Watergate.
Americký prezident Donald Trump je přesvědčen, že má dobrý vztah se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a není nutné utrácet peníze za vojenská cvičení USA a Jižní Koreje.
Brzo uplynou tři měsíce od chvíle, kdy se americký prezident na summitu v Singapuru dohodl se severokorejským vůdcem na tom, že zbaví Korejský poloostrov jaderných zbraní.
USA vrátí Filipíncům tři kostelní zvony. Podle agentury Reuters to slíbil ministr obrany James Mattis. Američtí vojáci si zvony z ostrovů odvezli jako válečnou trofej na začátku minulého století.
Mravnost je jako albatros, který letí nad mořem a neustále musí mávat křídly, aby nespadl do vody. Toto přirovnání rád opakoval Arnošt Lustig. Něco podobného by šlo říci i o angažmá v Afghánistánu.
Spojené státy zatím ohledně případného úderu na Sýrii kvůli údajnému chemickému útoku na město Dúmá nerozhodly, uvedl ve čtvrtek podle agentury Reuters v Kongresu ministr obrany James Mattis.
Americká armáda je připravena navrhnout možnosti vojenských úderů proti Sýrii, bude-li to z rozhodnutí prezidenta vhodné. Spojené státy analyzují zpravodajské informace o chemickém útoku v Sýrii.
Americký ministr obrany Mattis prohlásil, že Spojené státy mění svou strategii v Sýrii. USA se nyní budou zaměřovat na udržení území a nebudou nadále vyzbrojovat kurdské milice YPG.
Cílem USA není válčit proti Severní Koreji, ale přesvědčit jejího vůdce Kim Čong-una vzdát se jaderného arzenálu. Řekl to americký ministr obrany James Mattis.
Pentagon vyšle do Afghánistánu téměř 4000 dalších amerických vojáků, hlavně poradců a instruktorů. Oznámila to v pátek agentura AP s odvoláním na nejmenované činitele americké vlády.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg je ve Spojených státech. V úterý se tam setkal s ministrem obrany Jamesem Matisem a ve středu ho čeká jednání mezinárodní koalice bojující proti tzv. Islámskému státu. I přes ujišťování o partnerství v NATO během návštěvy se americký ministr zahraničí na summit aliance v květnu nechystá.
Severoatlantická aliance zůstává pro Spojené státy základním kamenem transatlantické vazby, prohlásil v centrále NATO v Bruselu nový americký ministr obrany James Mattis.