Severokorejský vůdce Kim Čong-un test označil za jasný úspěch. Podle Tokia raketa nezpůsobila žádné škody a dopadla po bezmála půldruhé hodině do Japonského moře.
Napětí na Korejském poloostrově v posledních měsících stoupá s tím, jak se stupňuje tempo severokorejských testů zbraňových systémů a společných vojenských cvičení Jižní Koreje s USA a Japonskem.
Jihokorejská armáda zaznamenala několik dosud neznámých střel s plochou dráhou letu nad mořem severovýchodně od přístavního města Wonsan okolo deváté ráno místního času.
Obě střely už zjevně dopadly do moře, uvedla japonská pobřežní stráž. Japonská veřejnoprávní televize NHK uvedla, že rakety dopadly do moře mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska.
Severní Korea v pátek pohrozila „bezprecedentně“ tvrdou reakcí, pokud Jižní Korea a USA uskuteční plánovanou sérii vojenských cvičení. Raketa letěla asi 66 minut a urazila kolem 900 kilometrů.
Severní Korea letos navzdory mezinárodním zákazům a sankcím uskutečnila bezprecedentní počet raketových testů, včetně testu mezikontinentální balistické rakety schopné zasáhnout pevninu USA.
Jde o druhý raketový test v Severní Koreji během dvou dnů. Ve čtvrtek země podle jihokorejské armády vypálila balistickou střelu krátkého doletu východním směrem do Japonského moře.
Odpal rakety následoval několik hodin po prohlášení KLDR, v němž uvedla, že bude „urputněji vojensky reagovat“ na americké snahy zvýšit svoji vojenskou přítomnost v regionu.
Jihokorejská armáda a japonští představitelé se domnívají, že KLDR vystřelila jednu mezikontinentální balistickou raketu a další dvě rakety s kratším doletem.
Odpal dvou raket do Východního moře se odehrál několik hodin poté, co Spojené státy a Jižní Korea ukončily nové kolo námořních cvičení u východního pobřeží Korejského poloostrova.
Jihokorejský resort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila. Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO.
Severní Korea od minulé neděle už třikrát otestovala balistické rakety, které dopadly do moře u japonských břehů, a to v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.
Soul uvedl, že akce měla demonstrovat „schopnost a připravenost provést přesné údery“ proti cílům v KLDR, zejména proti odpalovacím zařízením a velitelským střediskům.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un nedávno během velkolepé vojenské přehlídky prohlásil, že Pchjongjang své jaderné síly bude vyvíjet „co nejrychlejším tempem“.
Japonská pobřežní stráž vyzvala posádky lodí, aby se na moři případně nepřibližovaly k částem střely. Žádné podrobnosti o ní, včetně délky doletu a výšky, nejsou známy.
Podle analytiků se KLDR snaží vyvinout tlak na amerického prezidenta Joe Bidena, aby obnovil s Pchjongjangem jednání a byl ochotný severokorejskému režimu nabídnout ústupky v podobě zmírnění sankcí.
Torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, hrozil Američanům i taranem, tedy úmyslným nárazem ruské lodi do amerického plavidla.
Kim Čong-un varoval, že pokud Spojené státy nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, Severní Korea bude pokračovat ve vývoji moderních zbraňových systémů.
Blížící se tajfun vzbuzuje podle AP obavy ve městě Čiba poblíž Tokia, které zasáhl před asi dvěma týdny tajfun Faxai a jež stále odstraňuje jeho následky.
Incident se podle agentury Interfax stal v ruské pobřežní ekonomické zóně, kde cizí plavidla nesmějí bez povolení lovit. Pohraniční stráž zabavila dva severokorejské škunery a 11 motorových člunů.