„Můžu se vydat po Švýcarsku nebo do Milána, pak do Terstu a zase se vrátit do Evropy. Vydat se napříč Evropou tři dny, udělat si železniční okruh,“ popisuje Jaroslav Rudiš.
Milníkem ve vzájemných vztazích Čechů a Němců byl den, kdy se rozpadlo Rakousko-Uhersko. To totiž bylo mnohonárodnostním státem, světem bez státních hranic.
Ústřední postava románu Jaroslava Rudiše Winterberg se v Brně zastaví při cestě z Berlína do Sarajeva. Vyrazí vlakem po stopách své ztracené lásky, doprovod mu dělá ošetřovatel Kraus.
„Je to cesta do Itálie a jmenuje se podle terstského hlavního nádraží Trieste Centrale. A Winterberg tam jede, vzpomíná na to, jak tam jel se svoji poslední ženou a co tam zažili,“ popisuje Rudiš.
Slavnostní předání ceny se uskuteční v pondělí 24. ledna v 17.00 v Divadle Archa. Laureát obdrží šek na 100 tisíc korun. Cenu Karla Čapka udílí České centrum Mezinárodního PEN klubu od roku 1994.
„Mým srdcem prochází bitva u Hradce Králové,“ říká v úvodu knihy Wenzel Winterberg, zatímco si skrz zamlžené okno vlaku prohlíží zasněženou krajinu. „Bitva u Hradce Králové je začátkem mého konce.“
Rudiš dlouhodobě žije v Berlíně a je jednou ze 14 osobností, které německý prezident Steinmeier vyznamenal. Ocěnení získal za přínos ke sbližování Čechů a Němců.
Spolu s Rudišem ocení prezident mimo jiné cellistu Jana Voglera, filmového režiséra Christiana Petzolda nebo skladatele a akordeonistu Tobiase Morgensterna.
Jak čeští spisovatelé zhodnocují stav nouze? A jak se karanténa, izolace a nečekaná absolutní proměna životů lidí zrcadlí v jejich tvorbě? Na to najdou čtenáři odpověď ve sbírce sedmnácti povídek.
Smutný rváč Vandam z nenatočitelné novely Jaroslava Rudiše ožívá v tragikomickém příběhu člověka, který kdysi dal svou ranou do pohybu dějiny a teď se o to bude znovu marně pokoušet zbytek života.
Sedí v té své sauně v Českém ráji a potí svá těla a duše, zatímco venku se střídají roční období. Nová kniha Jaroslava Rudiše přivádí čtenáře do chrámu mužské duše.
Natáčet by se mělo až do listopadu. Kromě Hynka Čermáka a Jana Ciny se ve filmu Národní třída představí například Kateřina Janečková nebo Václav Neužil.
Český spisovatel Jaroslav Rudiš ve čtvrtek v Lipsku obdržel prestižní Cenu literárních domů. Pořadatelé ocenili jeho různorodé literární dílo a schopnost pracovat s literaturou v odlišných formách.
Spisovatel Jaroslav Rudiš žije už 16 let střídavě v Česku a Německu. Je také autorem knihy Nebe pod Berlínem. Němci nás mají hodně rádi, hloupé vtipy o Češích prakticky neexistují, říká Rudiš.