„Díky rozšíření osevních ploch se sklidilo více základních obilovin, naopak kukuřice bude méně,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví Českého statistického úřadu Radek Matějka.
Budoucí matky se nechtějí očkovat, mají obavy o stav plodu, píše Mf Dnes. Některá piva v Česku podraží, může za to rostoucí cena chmele i počasí, informuje Deník. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Studenti z Villanova University při pokusu vytvořili půdu, která je více než z 90 procent shodná s tou na rudé planetě. Chmelu se v ní daří, a proto teď chtějí zasadit i ječmen.
Zemědělci v Královéhradeckém kraji hlásí lepší podmínky při žních než v minulých letech, pomáhá jim i přízeň počasí. Například ječmen ozimý je sklizený úplně, pšenice z 39 procent.
Dopřejeme-li si na Zelený čtvrtek zelené potraviny, zajistíme si zdraví na celý rok - alespoň podle staré tradice. Není to ale zdaleka jen pověra, po zelených potravinách sahá nejen v dnešní den stále víc lidí, kteří se na jaře snaží tělo zbavit škodlivin. Třeba zelený ječmen je totiž podle vědců opravdovým pokladem.
Na Svitavsku dnes začínají žně. Sklizeň obilovin zahajují ale jen v níže položených oblastech Litomyšlska a Moravskotřebovska. Zemědělce musí sklidit na třicet tisíc hektarů obilovin a devět tisíc hektarů řepky.
První kombajny vyjely do polí, zemědělci začali se sklizní ječmene. Ta se oproti předchozím letům kvůli chladnějšímu počasí zpozdila o týden. Na některých místech ale úrodu poničily červnové povodně a vydatné deště.
Čeští vědci výrazně přispěli k "přečtení" důležitých částí genomu ječmene. To by mohlo znamenat, že v příštích letech bude úroda této obiloviny mnohem lepší. Zprávu dnes otiskly Hospodářské noviny.