Prezident Moïse byl zastřelen loni 7. července ve své soukromé rezidenci na předměstí haitské metropole Port-au-Prince. V souvislosti s atentátem bylo zatčeno přes 40 podezřelých.
Násilí a únosy nejsou v této chudé karibské zemi neobvyklé, i místní úřady ale překvapilo, že tentokrát jde o tak velkou skupinu. V posledních dvou měsících navíc frekvence únosů na Haiti zesílila.
V nemocnicích zůstavají i nezranění lidé. Jsou bez střechy nad hlavou a nemají kam jít. Kvůli tomu nemocnice postrádají lůžka. Někteří zůstávají na jejich dvorech. Chybí i pitná voda.
Vdova po prezidentovi, Martine Moïseová, která byla při atentátu rovněž zraněna, se pohřbu účastnila se svými třemi dětmi a měla americkou ochranku. Vraždu znovu označila za zradu a zbabělé spiknutí.
Moïse před smrtí údajně volal ještě známému policistovi ze zásahové jednotky. „Potřebuji tvou pomoc. Jde mi o život. Přijeď rychle, přijeď a zachraň mi život,“ žádal naléhavě prezident.
Setkání, kde se plánovala budoucnost Haiti bez zavražděného prezidenta, svolával 63letý Christian Emmanuel Sanon, který chtěl Moïseho nahradit. Údajně věřil, že ho k prezidentské funkci pověřil Bůh.
Jedná se o třiašedesátiletého Christiana Emmanuela Sanona. V domě, kde žil, nalezli policisté, mimo jiné, zbraně a munici. Atentátníci obvinění z vraždy prezidenta dělali Sanonovi ochranku.
Podle agentury Reuters haitská policie není schopna aktivity kriminálních gangů potlačit. Zločinecké skupiny mají často lepší vybavení než pořádkové síly.
Nejmenovaný vysoce postavený představitel americké administrativy podle agentury Reuters reagoval vyjádřením, že USA aktuálně poskytnutí vojenské pomoci neplánují.
Pro některé byl zkorumpovaným vůdcem, pro jiné reformátorem. Vražda haitského prezidenta ale zasáhla celou zemi, která se v posledních měsících potýká se stupňujícím se násilím.
Útok se odehrál ve středu kolem jedné hodiny ráno místního času. První dáma se momentálně nachází v nemocnici. Premiér Haiti Claude Joseph vyzval obyvatele k zachování klidu.
Skandál kolem sexuálních přečinů pracovníků charitativní organizace Oxfam je jen špičkou ledovce, prošetřit by se měly také aktivity jiných skupin na Haiti, říká prezident Moïse.