Přesto, že se jednalo o první start nového vesmírného dopravního prostředku, vydala se Columbia na svoji dva dny, šest hodin a dvacet minut dlouhou misi rovnou s dvoučlennou posádkou.
Sovětský svaz 12. dubna 1961 poprvé vyslal do kosmu člověka. Šanci na úspěch mise přitom odhadovali na méně než 50 procent. Gagarin se na úkol připravoval necelý rok. Že možná zahyne, dobře věděl.
Ruský koráb odstartoval k Mezinárodní vesmírné stanici tři dny před šedesátým výročím letu, jenž vynesl do vesmíru prvního člověka - sovětského kosmonauta Jurije Gagarina.
Po práci nečeká na dědu, ale na prvního kosmonauta Jurije Gagarina. Příběh zmatené babičky napsala autorka Kristina Nedvědová ze své vlastní zkušenosti. Po sedmi letech se dočkal také filmové podoby.
„Spouštíme projekt letů kolem Země po krátké Gagarinově trase, což umožní zkrátit čas na přípravu zájemců, kteří si přejí na naši planetu shlížet z vesmíru,“ napsal šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.
Muzeum vzniklo v 70. letech v kontextu sovětské protináboženské politiky, která vedla ke zničení tisíců kostelů, anebo v jejich přeměnu v užitkové budovy.
Fotbalový stadion v Samaře, který během mistrovství světa hostil šest zápasů, se jmenuje Kosmos a zvenku připomíná kosmické plavidlo. Město je totiž srdcem ruského vesmírného programu.
Svět si připomíná padesáté výročí od smrti Jurije Gagarina. Kosmonaut zemřel na palubě cvičného letadla sedm let poté, co se podíval do vesmíru. Stále ale není jasné, co přesně tragédii způsobilo.