„Stěžovatelé zcela v duchu komunistické propagandistické doktríny podřídili pravdu ideologickým účelům, a to s cílem šíření sympatií k bývalému Sovětskému svazu,“ stojí v usnesení.
Po vynesení pravomocného verdiktu u odvolacího soudu Skála uvedl, že cítí obrovskou hořkost a že je „uložení trestu za projevení svobody slova velkým precedentem pro celou republiku“.
Skála, Václavík a Kapal zpochybňovali v diskusi zveřejněné v létě 2020 to, že katyňský masakr spáchali Sověti. Svobodné rádio musí výrok odsuzujícího rozsudku zveřejnit na internetu.
Kapal v pořadu uvedl, že „všechno je trošičku jinak, než se nám snaží v současné době namluvit“. Skála řekl, že na vytváření nacistické legendy o NKVD od počátku spolupracovala exilová polská vláda.
Katyňský pochod stínů Varšavě připomněl oběti masového sovětského vraždění Poláků v roce 1940. Akci pořádá od roku 2008 polský Institut národní paměti a historická skupina Radosław.
Informace o popravách se dostaly na veřejnost ještě během druhé světové války. A to poté, co Smolenskou oblast dobyli Němci a prozradili jim to nejspíš místní obyvatelé.