Česká republika patří dlouhodobě k zemím, kde se konzumuje nejvíce alkoholu v Evropě. Každý rok vyjdou žebříčky rizikového pití a každý rok jim dominujeme.
Strach ze změny klimatu má většina Čechů. Je ochotná vyměnit pro dobro planety způsob dopravy, jiné ústupky by dělali navzdory strachu z klimatické katastrofy jen někteří.
Jak upozorňuje Jan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, tvrzení, že je chitin životu nebezpečný, je nesmyslné. „Mají ho i kvasinky a houby. Museli bychom se zříct i piva,“ podotýká.
Agrární komora naopak samotné motto kampaně považuje za vhodně zvolené. „O chovu skotu je tu spousta nepravých mýtů a je třeba ty věci vyvracet,“ uvádí člen jejího představenstva Josef Diviš.
Bezmála dvanáct litrů čistého alkoholu. Tolik si ročně koupí průměrný Čech starší patnácti let. Tuzemská spotřeba znepokojuje i Světovou zdravotnickou organizaci.
České pivovary uvaří téměř 20 milionů hektolitrů pěnivého moku ročně. Domácí spotřeba však stále klesá a pivovary exportují za hranice nejvíce v historii. Preference konzumentů se totiž změnily, raději zkouší nové pivní speciály a produkci minipivovarů.
Češi jsou v Evropě na třetím místě ve zkonzumované soli. Denně jí sní mezi deseti až patnácti gramy. Světová zdravotnická organizace přitom doporučuje méně než polovinu. Na nezdravý návyk upozorňují organizátoři Českého týdne povědomosti o soli.
V Německu se uvažuje o možném zákazu pití alkoholu na veřejných prostranstvích. Především mladí lidé na víkendových párty popíjejí v ulicích až nadmíru a stále častěji nad svým chováním ztrácejí kontrolu. První vlaštovkou je nádraží v Norimberku, které zakázalo prodej alkoholu o víkendu.
Spotřeba tvrdého alkoholu byla loni v České republice nejnižší na posledních deset let. Češi pijí stále více vína, restauratéři však doplácejí na většinovou konzumaci doma. Krize se zatím na celkové spotřebě alkoholu zásadně neprojevila.
Sladkovodní ryby zůstávají pro Čechy stále velkou neznámou. S evropskou kampaní Ryba domácí sice kapry nebo candáty začali kupovat i mimo Vánoce, ale v porovnání s ostatními vnitrozemskými státy je to stále málo.
Dvě děti ze školy v přírodě pobývající nedaleko Žihle na severu Plzeňska se údajně opily tak, že musely být ošetřeny. Na policii se s událostí obrátilo vedení školy z Ústí nad Labem. Policie teď prošetřuje, kdo dětem prodal v Žihli alkohol.