Selhání se stalo terčem rozsáhlé kritiky na zasedání ústředního výboru Korejské strany práce. Schůze „rozhořčeně kritizovala činitele, kteří nezodpovědně vedli přípravy na vypuštění družice“.
Kimovy ve čtvrtek završil třetí den plenárního zasedání vládnoucí Korejské strany práce. V předchozích dnech, že země čelí nedostatku potravin kvůli pandemii covidu-19 i ničivým tajfunům z loňska.
V dubnu Kim nečekaně přiznal, že očekává hrozící útrapy srovnatelné s dobou hladomoru v 90. letech. Celkové množství Severokorejců, kteří v té době umřeli hladem, není známo.
Kim již dříve řekl, že KLDR čelí „doposud nejhorší situaci“ kvůli několika faktorům, včetně pandemie nemoci covid-19, amerických sankcí a přírodních neštěstí z loňského léta.
Na přehlídce v Pchjongjangu se ukázaly řady pochodujících vojáků a vojenské techniky včetně tanků a raketometů. Na závěr předvedl režim nový druh balistických raket a střel SLBM.
Kim se stal severokorejským vůdcem v roce 2011 po smrti svého otce Kim Čong-ila. Na posledním sjezdu severokorejské vládní strany v roce 2016 se stal jejím předsedou.
Ekonomikou země otřáslo uzavření hranic s Čínou kvůli pandemii covidu-19, řada přírodních neštěstí v létě a přetrvávající sankce ze strany USA a dalších zemí.
Nečekané slzy Kim Čong-una mohly být nejen pokusem naznačit lidskou tvář vůdce, ale i vůdcovo sebeuspokojením, co se týče budování jaderného a raketového potenciálu.
Pchjongjang||Magdalena Slezáková|Zprávy ze světa|Doporučujeme
Cílem videokonference organizované ústředním sekretariátem Korejské strany práce bylo „zabránit ideologickému kolísání“ znejistěných kádrů a obyvatel a ujistit je, že vše jde podle vůdcova plánu.