Po krátké nemoci zemřel v sobotu v nemocnici v Ivančicích na Brněnsku ve věku 96 plukovník Antonín Malach. Profesní úsilí věnoval výzkumu a uskutečnění světově zaváděného programovaného učení.
49:19
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Na počátku byl román o třech vojenských lékařích z roku 1968. V roce 1972 následovala premiéra prvního dílu seriálu M.A.S.H. Poslední s názvem Na shledanou, sbohem a amen měl premiéru v únoru 1983.
Severní Korea v pátek pohrozila „bezprecedentně“ tvrdou reakcí, pokud Jižní Korea a USA uskuteční plánovanou sérii vojenských cvičení. Raketa letěla asi 66 minut a urazila kolem 900 kilometrů.
Kim v projevu uvedl, že Washington pokračuje v „nebezpečných, nezákonných, nepřátelských akcích“ s Jižní Koreou. Spojené státy se podle něj také snaží ospravedlnit své chování „démonizací“ země.
Podle Pchjongjangu je nutné, aby USA přestaly se svou nepřátelskou politikou. Tím Severní Korea míní americké sankce proti KLDR či přítomnost amerických vojsk v Jižní Koreji.
Na jihokorejské straně poblíž pohraničního města Cheorwon nebyly hlášeny žádné ztráty ani poškozená zařízen. V reakci na střelbu vypálila Jižní Korea varovné výstřely.
Představitelé obou zemí se na svém zářijovém summitu v Pchjongjangu dohodli, že do konce listopadu ze strážních stanovišť odsunou vojáky, odstraní zbraně a následně stanoviště zničí.
V Japonsku zemřel jeden z amerických vojáků, kteří dezertovali do KLDR - Charles Jenkins. Při útěku v roce 1965 doufal, že se přes Rusko vrátí domů. Místo toho musel skoro 40 let zůstat v Koreji.
Během slavnostního repatriačního aktu na mezinárodním letišti Inčchon předala Jižní Korea Číně ostatky 28 vojáků, kteří padli během korejské války. Po šedesáti letech se tak vrátí domů, informoval server Korea Herald.
Severní Korea potvrdila, že vězní veterána korejské války. Pětaosmdesátiletého Američana Merrilla Newmana obviňuje z nepřátelských činů vůči KLDR. Úřady také zveřejnily Newmanovo doznání v písemné formě i na videu.
Americký prezident Barack Obama udělil Medaili cti in memoriam Emilu Kapaunovi. Kaplan s českými kořeny, který sloužil v Korejské válce, dostal nejvyšší americké vojenské vyznamenání 62 let po své smrti. Emil Kapaun se narodil českým rodičům v kansaském městě Pilsen.
Korejský poloostrov je vinou řinčení zbraněmi ze strany KLDR znovu ve středu světové pozornosti. I když opravdový válečný konflikt mezi oběma Korejemi nejspíš naštěstí nehrozí, leckdo si teď vzpomene na korejskou válku z 50. let minulého století, známou hlavně díky americkému seriálu M.A.S.H. Málokdo už ale ví, že podobná dobrodružství zažívali i českoslovenští lékaři, kteří ovšem stáli na opačné straně než hrdinové seriálu.