Rybáři mají od úředníků povolený odlov určitého množství kormoránů. Ti se ale často stahují do přírodně chráněných oblastí – na lov v nich už je potřeba mít speciální povolení od ochranářů.
Kormoráni guánoví, kteří žijí na pobřeží Chile, Peru a Ekvádoru, patřili svého času k největším „producentům“ hnojiva zvaného guáno. Trus tohoto druhu kormoránů je velmi ceněným hnojivem
U Cindy Mickolsové domku se zabydlelo 15 až 20 těchto dravců. Samotná přítomnost kondorů by prý tolik nevadila, s poničeným vybavením a výkaly už je to ale horší.
V médiích se v pondělí dočtete, že v zemědělství nebo stavebnictví chybí zahraniční pracovníci. Protikoronavirová opatření snížily jejich počet a některým znemožnily do země přijet, píše Deník N.
Do nejnovějšího a nejmodernějšího ruského stadionu, petrohradské Zenit Areny, zatéká. Příčinou podle petrohradské radnice nejsou špatně provedené stavební práce, ale kormoráni.
Pravidelné výstřely plynového poplašného děla mají plašit ptáky u rybníků v Třemešku. Rány mají zabránit tomu, aby u rybníků hnízdili kormoráni, kteří loví ryby a žáby a způsobují tak velké škody. Hluk ale vadí i některým lidem, kteří bydlí v doslechu.
Jihomoravští rybníkáři usilují o návrat kormorána na seznam zvláště chráněných živočichů. Loni z něj ministerstvo životního prostředí tohoto ptáka vyškrtlo a přestalo proplácet i ztráty jím způsobené.
Po loňských změnách v zákonech už rybáři nemají nárok na finanční kompenzace za škody způsobené kormoránem. Tento pták už totiž není chráněným druhem. V boji s úhlavním nepřítelem má rybářům pomoci povolení k plašení a odstřelu, které vydal přerovský magistrát.
Rybníkáři stále nemohou střílet kormorány, kteří loví ryby na jihomoravských rybnících. Můžou sice žádat úřady o povolení k odstřelu, ale nedostali zatím ani jediné kladné stanovisko, přestože žádosti podali už přede dvěma měsíci. Důvodem je odpor ornitologů, kteří se ve správních řízeních odvolávají proti střílení kormoránů. Tito ptáci přitom rybníkářům každoročně působí milionové škody.
Rybníkáři kritizují návrh nového opatření, které má upravit možnost odstřelu kormoránů, a předcházet tak milionovým škodám na rybách. Chystají se proto poslat připomínky na ministerstvo životního prostředí.
Rybníkáři mají šanci, že budou znovu dostávat milionové náhrady za ryby, které jim sežere kormorán. Návrh zákona, který to umožní, dnes projedná vláda. Dravec každoročně způsobí na rybnících milionové škody. Stát je ale koncem března přestal proplácet, protože tehdy byl kormorán vyřazen ze seznamu nejpřísněji chráněných druhů.
Kormoráni, kteří u nás od září do března přezimují, dělají každý rok starosti hlavně rybářům. Jen v Plzeňském kraji přicházejí ročně v řekách a rybnících o desítky tun vysazených nebo chovaných ryb. Zatímco stát část škod proplácí, brzy bude všechno jinak. Černý severský pták už nebude na seznamu chráněných živočichů.
Tisícihlavé hejno kormoránů krouží nad plzeňskou Radbuzou a během chvíle mění řeku v rybí jatka pro jedny fascinující přírodní podívaná, pro druhé doslova hororová scéna. Kormoráni, kteří u nás od září do března přezimují, dělají každý rok vrásky hlavně rybářům.
Rybáři přestanou dostávat od státu náhradu škod, které jim každoročně působí kormoráni. Ti se přitom za posledních několik let v Česku značně rozšířili a doslova hodují na českých rybnících a řekách. Tito vodní ptáci přestali být ohroženým druhem.
Rybáře z Tovačova už netrápí kormoráni velcí. Zamrzlé rybníky jim totiž nenabízí dostatek potravy, a tak se začala hejna chráněných ptáků stahovat k ještě tekoucím řekám a náhonům.
Populace kormoránů byla svého času u nás na prahu vyhynutí. Proto se tito ptáci stali chráněným druhem. Dnes se řadí k druhému extrému, je jich moc a jejich hejna jsou postrachem rybářů. Říká se, že velcí černí ptáci dokáží zdecimovat násadu na rybníce, nebo rybí společenstvo na nezamrzlé řece. Úřady se proto rozhodly kormorány vyřadit ze seznamu chráněných druhů a usnadnit jejich odstřel.
Kormorán velký přijde o ochranu, rybáři zase o peníze. Konkrétně o náhradu škody je připraví vyhláška ministerstva životního prostředí, která by měla vejít v platnost 1. září. O odlov a plašení kormoránů budou navíc muset stále žádat.
Obrovské škody páchají celoročně chránění kormoráni rybářům od Javorníku po Mohelnici. Denně zlikvidují až tunu ryb. Mohelničtí rybáři zatím jako jediní v regionu dostali povolení k odstřelu.