Čtveřice odletěla na ISS v červnu v kosmické lodi Boeingu při jejím prvním testovacím letu s posádkou. Na Zemi se měli vrátit po osmi dnech, původní plán ale narušilo selhání naváděcích trysek.
Tento let by byl historický, protože by poprvé umožnil soukromým cestujícím opustit vesmírnou loď a vydat se do volného vesmíru, chráněni pouze skafandrem. Ale tým nejprve musí prozkoumat únik hélia.
Návrat dvou astronautů na zemi pravděpodobně nějakou dobu ještě potrvá. Suni Williamsová a Barry Wilmore by na vesmírné stanici mohli zůstat až do února 2025.
Astronauti Barry Wilmore a Sunita Williamsová docestovali na ISS na začátku června. K tomuto účelu byla poprvé použita kosmická loď Starliner, kterou vyrobila společnost Boeing.
„Přistání na vodě potvrzeno!„ oznámila SpaceX na sociální síti X přibližně 70 minut po startu. Podle Muska se „měkké přistání“ podařilo. „Blahopřeji týmu SpaceX k epickému úspěchu," uvedl.
„Představte si, že by celý svět nesynchronizoval čas – nakolik chaotické by to bylo a jak náročné by byly každodenní aktivity,“ řekl Reuters nejmenovaný úředník OSTP.
Nový pokus o start vesmírné lodi Sojuz MS-25 s rusko—bělorusko—americkou posádkou se uskuteční v sobotu v podvečer místního času (13.36 SEČ), uvedl šéf ruské vesmírné agentury.
Starship úspěšně zažehla vlastní raketové motory a poprvé dosáhla hranice vesmíru, řídicí středisko s ní ale pak ztratilo kontakt a posléze podle agentury AFP oznámilo, že vybuchla.
Ostatní astronauti pak do roku 2030. ESA představila nové kandidáty na kariérní a také záložní astronauty loni v listopadu, mezi náhradníky se tehdy dostal i český stíhací pilot Aleš Svoboda.
Starship je druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému, který bude podle SpaceX schopný do vesmíru přepravovat více než 100 tun nákladu najednou, nebo až 100 lidí.
Sníh z rozemletého papíru a štěrk z korku. I takové triky použil filmař Kamil Jafar při natáčení německého válečného snímku Na západní frontě klid. Teď připravují pokračování sci-fi seriálu Nadace.
Na otázku, zda když všechno půjde tak, jak má, dojde k urychlení plánované mise s lidskou posádkou, vedení NASA nechtělo dát jasnou odpověď. Podle něj bude ještě třeba analyzovat všechna data.
Kosmická loď Orion, která odstartovala do vesmíru před deseti dny, je součástí programu Artemis. Vedle návratu astronautů na Měsíc program cílí také na založení dlouhodobé lunární kolonie.
„Mise pojmenovaná Artemis 1 má za úkol otestovat, zda jsou všechny systémy kosmické lodi Orion a rakety SLS připraveny na to, aby se díky těmto technologiím dostali lidé k Měsíci,“ uvádí expert.
Podle šéfredaktora serveru Kosmonautix.cz Dušana Majera nehrozí, že by bez ruských lodí došlo k pádu Mezinárodní vesmírné stanice. Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin se podle něj snaží získat pozornost.
Raketa s modulem opustila startovací rampu společnosti Blue Origin u města Van Horn na západě Texasu v 16.50 SELČ. Let trval přibližně deset minut a všechny jeho fáze proběhly podle plánu.
Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13.20 východoamerického času, tedy v 19.20 středoevropského letního času. Start byl poprvé odložen už v pátek kvůli problémům na Mezinárodní vesmírné stanici.
Americká vesmírná agentura NASA odložila z pátku nejméně do 3. srpna testovací let kosmické lodi CST-100 Starliner. Ta by v budoucnu měla dopravovat posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici.