Krajněpravicový slovenský politik Marian Kotleba končí v čele Banskobystrického kraje. Po porážce v listopadových volbách ho na postu župana v pondělí vystřídá nezávislý politik Ján Lunter. Kotleba
Slovenský krajně pravicový politik Marián Kotleba skončil ve funkci hejtmana Banskobystrického kraje. Složením slibu ho v úřadu nahradil podnikatel Ján Lunter.
Strany, které jsou podle europoslanců krajně pravicové, nejspíš přijdou o miliony korun z evropských peněz. Evropský parlament odmítá vyplatit pravidelný grant Alianci pro mír a svobodu. Do tohoto sdružení patří mezi jinými řecký Zlatý úsvit, slovenští Kotlebovci ale také česká Dělnická strana sociální spravedlnosti. Podle europoslanců jde o nedemokratické strany a na peníze tak nemají nárok.
Na podzim to budou tři roky, co hejtmanské volby v Banskobystrickém kraji vyhrál Marian Kotleba. Šéf krajně pravicové Lidové strany - Naše Slovensko sliboval, že sníží „závislost regionu na eurofondech“. Svůj slib splnil. Některé eurodotace příjemcům sám stopnul a o další miliony eur přišel kraj třeba kvůli porušování zákona či formálním chybám. To kritizují aktivisté, kteří Kotlebu dlouhodobě sledují. Peníze podle nich budou chybět ve školách, v sociálních službách či na silnicích.
Oslavy výročí zahájení Slovenského národního povstání (SNP), které připadají na 29. srpen, provázejí posledních několik let politické spory. Nejvíce se proti oslavám staví Marian Kotleba, podle kterého šlo o puč.
Slovenští nacionalisté usilují o vyhlášení referenda o vystoupení země z Evropské unie. Po včerejším sečtení hlasů v Británii to oznámil šéf Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba. Ten teď chce uspořádat petici, aby sehnal potřebný počet hlasů. K vyhlášení celostátního referenda na Slovensku je potřeba 350 tisíc podpisů.
Ve slovenských vlacích jezdí od začátku týdne kromě cestujících a průvodčích také takzvané občanské hlídky. Do vybraných spojů je vyslala Lidová strana Naše Slovensko krajně pravicového politika Mariána Kotleby.
Banskobystrický župan a také poslanec slovenského parlamentu Marian Kotleba nechal předčasně ukončit divadelní představení, protože obsahovalo vulgarismy. Divadelní hru Kováři si Kotlebův úřad objednal na slavnost oceňování učitelů v Brezně od místního souboru Jána Chalupky.
Slovenská Lidová strana, která uspěla ve víkendových parlamentních volbách, je podle českého prezidenta Miloše Zemana fašistická. Řekl to při návštěvě Karlovarského kraje. Zeman tvrdí, že na vzestup slovenské extrémní pravice v čele s banskobystrickým hejtmanem Marianem Kotlebou mají vliv média.
Divadelníci se bouří proti hejtmanovi Banskobystrického kraje Marianu Kotlebovi. Ten odmítl schválit už přidělené dotace na projekt, který varuje mladé lidi před extremismem a xenofobií. Podpis Kotleby, který je známý svým radikálním postojem k Romům nebo obdivem ke slovenskému klerofašistickému státu, měl být jen formalitou.
Rok a půl od nástupu do funkce hejtmana Banské Bystrice nepřestává Marian Kotleba budit rozruch. Loni krajský časopis otiskl materiál oslavující válečný režim Jozefa Tisa, nyní doprovodil článek o snižování zadluženosti kraje antisemitskou karikaturou a brojí proti uprchlíkům.
Za Slovenského státu se prý žilo jako v nebi, tvrdí krajské noviny v Banské Bystrici. Tamním hejtmanem se loni stal nacionalista Marián Kotleba. Kritici mu vyčítají, že si teď za veřejné peníze udělal z krajského měsíčníku propagandistický plátek.
V záplavě kritiky ze Západu dostal ukrajinský prezident Viktor Janukovyč i jeden podpůrný dopis, a to ze Slovenska. Do Kyjeva napsal Marian Kotleba, krajně pravicový hejtman z Banské Bystrice. Janukovyč podle Kotleby nesmí ustoupit demonstrantům a dopustit, aby Ukrajina vstoupila do Evropské unie.