V případu možného ovlivňování zadávání veřejných zakázek policie obvinila 14 lidí a pět společností. Soud pro rozhodování o vazbě přijal různá opatření, Hrabáč byl například odveden bočním vchodem.
Místopředsedkyně ANO Alena Schillerová to uvedla poté, co ji obhájce firmy konfrontoval s osm let starou listinou obsahující informace z daňového řízení týkající se společnosti FAU.
Jan Světlík podle České televize v letech 2008 až 2013 jako předseda představenstva firmy Vítkovice Heavy Machinery zkrátil daň o desítky milionů , když umožnil vyvedení peněz na účet švýcarské firmy.
Michal byl pravomocně odsouzen i v souvislosti se zmanipulovanými zakázkami Nemocnice Na Homolce, dostal podmínku a pokutu. Šest let vězení v pozemkové kauze představuje souhrnný trest.
Podezřelí ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby podle vyšetřovatelů po předchozí domluvě nejméně od října 2020 do listopadu 2021 úmyslně zahrnovali do firemních nákladů fiktivní faktury.
Detektivové jsou přesvědčení, že AVE CZ porušila zákon o odpadech na skládkách v Benátkách nad Jizerou, Čáslavi, Hořovicích a Mšenu, píše server Lidovky.cz.
Kriminalisté ukončili vyšetřování po osmi a půl letech. „Délku vyšetřování ovlivnila sofistikovanost případu, k transakcím byla použita řada bankovních účtů offshore společností,“ uvedl mluvčí NCOZ.
Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz se podařilo zjistit detailní informace o tom, co prezident Miloš Zeman odpustil olomouckému podnikateli Pavlu Podroužkovi.
„Vyšetřování trestní věci bylo skončeno a policejní orgán v předešlých dnech doručil na vrchní státní zastupitelství spisový materiál spolu s návrhem na rozhodnutí,“ uvedla státní zástupkyně.
V případě pravomocného rozsudku hrozí hlavním pachatelům tresty vězení od pěti do deseti let. U jednoho z obviněných podala policie návrh na vzetí do vazby, ostatní chce stíhat na svobodě.
Obvinění jsou stíhaní pro trestné činy legalizace výnosů z trestné činnosti a pokus o maření spravedlnosti. O návrhu rozhodne olomoucké vrchní státní zastupitelství.
Advokát David Michal a podnikatel Ferdinand Überall podle rozsudku úmyslně nepodali v roce 2016 u českých finančních úřadů daňové přiznání a nezaplatili daň z příjmů právnických osob.
Shenar podle obžaloby koupil v roce 2009 stoprocentní podíly ve třech společnostech a koncem téhož roku je prodal firmě ČEZ. Nezaplatil však daň z příjmu, čímž měl způsobit škodu 76 milionů korun.
Skupina podle policie založila více než 20 obchodních společností, část z nich ale nevykonávala žádnou reálnou činnost. Obvinění údajně fakturovali různé neexistující služby, například úklidové.
Ve středeční závěrečné řeči dále navrhl, aby soud Michalovi zakázal na pět let výkon advokacie a podnikateli Überallovi na stejnou dobu činnost ve statutárních orgánech firem.
„Obviněné osoby měly od roku 2016 do roku 2018 zkrátit daň z přidané hodnoty o částku nejméně 75 milionů Kč v souvislosti s dovozem ojetých luxusních automobilů do České republiky,“ informoval Ibehej.
Operace se zúčastnilo na 150 kriminalistů NCOZ, kteří na případu spolupracovali i s Generálním finančním ředitelstvím, zásahovými jednotkami a Útvarem rychlého nasazení.
Dozorující státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze navrhl vzít do vazby pět obviněných. „O vazbách ještě nebylo rozhodnuto,“ uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.
Za krácení daní by obviněným hrozilo maximálně deset let vězení, horní hranice trestní sazby se však u pachatele trestného činu spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny zvyšuje.
Případ s krycím názvem Anteka se týká rozsáhlého organizovaného krácení daně z přidané hodnoty při obchodech s automobilovými díly. Kriminalisté zatím zadokumentovali škodu zhruba 70 milionů korun.
Policejní tým Daňová Kobra navrhl obžalovat pět lidí z krácení daní, podle vyšetřovatelů způsobili škodu téměř 500 milionů korun. Všichni obvinění jsou ze Slovenska.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili 22 lidí z krácení daní, při kterém vznikla škoda zhruba 75 milionů korun. Čtyři obvinění skončili ve vazbě.