Šál je 180 centimetrů dlouhý a přibližně 30 centimetrů široký. Krajka je hodně zdobená. Jsou na ní květy a různé ornamenty. „Ta práce je jemná, až titěrná,“ přibližuje pracovnice muzea Šárka Ležáková.
Před českým pavilonem na výstavě EXPO v Miláně teď chodí lidé se zakloněnou hlavou. Prohlížejí si obří kapky vody z ručně šité krajky. Jsou součástí výstavy Feeding the Planet, Energy for Life (Uživit planetu, energie pro život).
Paličkovaná krajka je křehká a vzdušná, její výroba navíc trvá i několik měsíců. Toto mizející lidové řemeslo se teď snaží zachránit Valašské krajkářky. Kromě kurzů a výstav pořádají také tradiční trhy ve Valašském Meziříčí. Ten, zatím poslední, dnes navštívily stovky lidí.
Krajkáři dnes chtěli vytvořit nový český rekord v počtu paličkujících na jednom místě. Sjeli se proto na zámek do Úholiček u Prahy. Aby byl rekord překonán, muselo se jich sejít více než 727.
Šaty ozdobené vambereckou krajkou předvede dnes, v předvečer českého dne na EXPU v Šanghaji, Miss World 2006 Taťána Kuchařová. Ručně paličkovaná krajka je jednou z 25 perel, které Česko na světové výstavě reprezentují.
Na hradě Helfštýn si lidé mohou prohlédnout tradiční velikonoční výstavu. Otevřena je v ateliéru na druhém nádvoří a na návštěvníky čekají demonstrativní ukázky tradičních technik zdobení kraslic.
Hospodářská recese tvrdě dopadla na belgické krajkářství. Kvůli ztrátě finanční podpory se bude muset zavřít Centrum krajky v Bruggách, kde se tradice její ruční výroby udržuje.
Bruselská krajka je v světě textilu pojmem. Také obyvatelé belgické metropole teď mají možnost seznámit se s krajkářským uměním z východních Čech. V galerii Českého centra se tam představuje vamberecká krajka. Na vernisáži, kde krajky na večerních šatech vynikaly ne na figurínách, ale přímo na tělech modelek, se byl podívat bruselský zpravodaj Radiožurnálu Pavel Novák.