Pětatřicetiletý Krýzl nedokončil slalom ani na své čtvrté olympiádě a nenavázal na 19. místo z obřího slalomu v těžkých podmínkách v Číně, kdy při něm chumelilo a nebylo na branky takřka vidět.
Kryštof Krýzl skončil devatenáctý a vyrovnal svůj výsledek v této disciplíně z loňského mistrovství světa. Jan Zabystřan nedokončil v hustém sněžení první kolo.
Světový pohár alpských lyžařů začne kvůli nedostatku sněhu až teď. Ve finském Levi ho je dost, a tak se tam vydal i Kryštof Krýzl. Nejlepší český slalomář se vrací k závodění po zranění kolena.
Lyžař Kryštof Krýzl si při pádu v obřím slalomu v Garmisch-Partenkirchenu přetrhl kolenní vaz a přijde o účast na únorových olympijských hrách v Pchjongčchangu.
Čeští sjezdaři pojedou po přerozdělení míst na olympijské hry v osmi místo původních čtyř a zúčastní se i soutěže týmů. Naopak na poslední chvíli přijde hry snowboardistka Kateřina Vojáčková.
V prvním slalomu Světového poháru v Levi nebodoval, Kryštof Krýzl totiž málem ani nestihl start. „Sypu si teď trošku popel na hlavu,“ komentuje zaváhání lyžař.
Rakušan Marcel Hirscher se díky výhře v obřím slalomu v Kranjské Goře stal jako první sjezdař v historii pošesté za sebou celkovým vítězem Světového poháru. Dvojnásobný mistr světa ze Svatého Mořice si zároveň počtvrté v kariéře zajistil malý křišťálový glóbus za hodnocení této disciplíny.
Letošní mistrovství světa je první, při kterém někteří závodníci využívají speciální lyžařské airbagy. Ale i tak někteří dnešní volno stráví v nemocnici. Po dvou dnech soutěžení se počet ošklivých pádů a zranění ve Svatém Mořici blíží počtu rozdaných medailí.
Kanadský veterán Erik Guay získal nečekaně titul mistra světa v superobřím slalomu. V 35 letech se stal nejstarším mistrem světa ve sjezdovém lyžování a zároveň je prvním kanadským šampionem v této disciplíně. Hlavní favorit Nor Kjetil Jansrud skončil ve Svatém Mořici druhý se ztrátou 45 setin sekundy. Nejlepší z Čechů Jan Hudec skončil 32.
Kryštofu Krýzlovi se nevydařil sjezd a v kombinaci Světového poháru ve Wengenu byl pětadvacátý, i když po slalomu útočil na elitní desítku. Výše než aktuálně nejlepší český lyžař skončil nakonec Ondřej Berndt a díky 23. příčce si připsal první body v kariéře. Závod senzačně vyhrál domácí Švýcar Niels Hintermann.
Kryštof Krýzl obsadil 12. místo v kombinaci v Santa Caterině a po téměř pěti letech vyrovnal svůj druhý nejlepší výsledek ve Světovém poháru. Roli favorita potvrdil francouzský lyžař Alexis Pinturault, jenž v součtu s minulou sezonou vyhrál třetí kombinační závod za sebou.
Běhání, posilování, hodiny tréninku na sněhu, to všechno je pro vrcholové lyžaře nutnost a samozřejmost. Ovšem český slalomář Kryštof Krýzl se ve třiceti letech rozhodl, že zkusí získat před soupeři výhodu i drsným způsobem a zařadil do své přípravy prvky zápasníků v kleci.
Kryštof Krýzl skončil patnáctý na Světovém poháru v Levi a ve slalomu vybojoval třetí nejlepší výsledek v kariéře. Maximem třicetiletého lyžaře zůstala dvanáctá příčka z Adelbodenu z ledna 2012, jednou byl ještě třináctý. Ve finské mlze v Levi vyhrál s více než sekundovým náskokem rakouský favorit Marcel Hirscher, byť byl jeho start nejistý kvůli nemoci.
Úvodní závod Světového poháru lyžařů v rakouském Söldenu vyhrál Francouz Alexis Pinturault. V obřím slalomu byl dnes v obou kolech nejrychlejší a porazil v součtu o 70 setin Rakušana Marcela Hirschera, obhájce celkového vítězství v seriálu. Třetí místo vybojoval Felix Neureuther z Německa, jenž na Francouze ztratil už 1,37 sekundy.
Při neúčasti v kombinaci loni třetího Ondřeje Banka, který kvůli bolavému kolenu přerušil sezonu, se letos vrhnul na náročné svahy v Kitzbüzelu jen Kryštof Krýzl. Při rychlostních disciplínách je i v 29 letech teprve učedníkem, takže pro něj kombinace složená ze super-G a slalomu byla tvrdým zážitkem. Vydoloval z ní 5 bodů do Světového poháru.
Už skoro sedm let je kariéra lyžaře Kryštofa Krýzla snahou přiblížit se výsledku z MS ve Francii, kde oslnil nečekaným 8. místem ve slalomu. Možná se mu to povede v úplně jiné disciplíně, protože čím dál víc tíhne k těm rychlostním. Ty technické ale zatím zůstávají i kvůli omezenému rozpočtu prioritou, v této sezóně dokázal dvakrát po sobě bodovat ve Světovém poháru v obřím slalomu. Sérii si pokazil až dnes v Alta Badii.
Zranění, konce kariér, ale i přehodnocení priorit zásadně mění tvář alpského lyžování. Projeví se to i v českém týmu a nejvíc hned v prvním dějství Světového poháru. Ten tradičně začíná o předposledním říjnovém víkendu obřími slalomy v Söldenu. Tři týdny před tím, než se seriál závodů rozjede skutečně naplno.
Světový pohár alpských lyžařů začíná tradičně obřím slalomem. Nejzkušenějším ze čtyř Čechů v rakouském Söldenu bude Kryštof Krýzl, který si hodně slibuje od toho, že ve 29 letech na své lyžování zase díky operaci pořádně uvidí.
Jejich úkolem a zdrojem obživy je stavět se na lyže a jezdit co nejrychleji z kopce dolů. Ale jenom na trati vytyčené závodními brankami. Mimo tohle chráněné území a vyhrazený čas se alpským lyžařům stává, že svým uměním na svazích riskují pokutu za nepřiměřenou rychlost.
Mistrovství světa v plavání i v házené během dvou měsíců má Katar za sebou, pořádá přední tenisové i golfové turnaje, na obzoru je světový šampionát atletů nebo silničních cyklistů a jako vrchol v roce 2022 mistrovství světa ve fotbale.
Poprvé v kariéře pojede lyžařka Šárka Strachová za Česko týmovou soutěž na mistrovství světa. V divácky atraktivní soutěži čtyřčlenných týmů se dvěma náhradníky v paralelním slalomu narazí čeští lyžaři v osmifinále na velmi silné Švédy, se kterými se potkali na tréninku.
Mezi alpskými lyžaři vládne spíš sounáležitost, rivalita mezi nimi není tak silná jako u soupeřů v jiných sportech. A teď na začátku mistrovství světa v amerických horách nad Denverem mají navíc společného nepřítele - velkou nadmořskou výšku kombinovanou s osmihodinovým časovým posunem. Do Vailu a Beaver Creeku se totiž lyžařská karavana přesouvala ze střední Evropy.
Kinosál, tělocvična, lyžárna, jídelna i noclehárna. Všechny tyhle funkce najednou plní apartmá českých lyžařů Ondřeje Banka a Kryštofa Krýzla, kteří na rozdíl od zbytku české výpravy na mistrovství světa v Americe bydlí přímo u tratí v Beaver Creeku, a nemusejí tak dojíždět z druhého pořadatelského střediska Vailu
Soukromá auta do Švýcarského Wengenu nesmějí. I lyžaři jedoucí k závodům Světového poháru si tak museli zahrát na stěhováky a veškeré své vybavení museli na místo dopravit místní úzkokolejkou.
Zítra začne ve švýcarském Wengenu prodloužený závodní víkend, který je pro alpské lyžaře výjimečný třeba tím, že je čeká nejdelší sjezd sezóny. Pro ty české se tentokrát stal tenhle týden zvláštní také tím, že ho zase tráví pohromadě.