Romská autorka Philomena Franzová sepsala své paměti již před 36 lety. Nyní kniha vychází v češtině a její křest proběhne na pietní akci v Hodoníně u Kunštátu.
Jejím otevřením vyvrcholilo budování památníku na místě, kde byl za druhé světové války takzvaný cikánský tábor. Zemřely v něm stovky Romů a další odtud odjeli transportem do tábora v Osvětimi.
Na moravských hradech a zámcích se letos bude slavit, Národní památkový ústav zahájil Rok pánů z Kunštátu. Akce má připomenout slavný šlechtický rod i jejich nejznámějšího představitele – Jiřího z Poděbrad. Návštěvníky středověkých sídel pánů z Kunštátu tak čeká řada středověkých oslav, ale i zbrusu nové expozice.
V Hodoníně u Kunštátu si dnes připomínají památku obětí tamního romského holocaustu. Lidé mohou navštívit areál bývalého tábora se zrekonstruovaným vězením. Hodonínským táborem prošlo během druhé světové války na 1400 osob. Tři stovky z nich pak pobyt v táboře nepřežily.
Obyvatelé Rudky u Kunštátu se bouří proti plánu postavit v obci sklad vysoce toxických chemikálií, který má podle plánu soukromé firmy vzniknout z bývalého kravína. Každý měsíc se do něj má vozit až 400 tun nebezpečných látek.