„V 90. letech jsme odhadovali, že Šumava unese třicet pět jedinců vlků. To už jsme překročili. Odhadujeme, že sežerou tak 400 jelenů ročně,“ říká ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený.
Nově se také turistům prakticky bez omezení otevře velké území mezi Kvildou a Strážným. Rozhodnutí o zmenšení klidových území schválila Rada Šumavského národního parku.
Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi třemi a sedmi stupni, na Moravě a ve Slezsku bude až devět stupňů. 11. listopad má svátek Martin a pranostika říká, že Martin by měl přijet na bílém koni.
Nový územní plán by Kvilda mohla mít do tří let. O vznikajícím plánu se vedení obce chce transparentně bavit s obyvateli i vlastníky objektů a pozemků. První setkání se už konalo.
Teploty na Šumavě druhým dnem klesly pod minus 20 stupňů Celsia. Nejchladněji bylo opět na stanici Perla u Kvildy na Prachaticku, kde naměřili minus 28,3 stupně Celsia.
Na začátku příštího týdne bude foukat silný vítr, místy se tak budou tvořit sněhové jazyky a silná námraza. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu.
Nová kniha novináře Pavla Švece rozkrývá osudy esenbáka-převaděče Jaroslava Maršíka, který utekl před zatčením komunistickou policií. O Akci Kvilda hrajeme v pravidelné soutěži serveru iROZHLAS.cz.
„Na polovinu ledna se nejedná o úplnou výjimkou. Stává se, že na Šumavě v tuto dobu klesne teplota i pod hranici minus 30 stupňů Celsia,“ řekl Maňhal. Dodal, že v nejbližších dnech se mírně oteplí.
Jde o teploty naměřené ve dvou metrech nad zemí, nikoli při zemi. ČHMÚ ve čtvrtek varoval před nočními a ranními přízemními mrazíky, které mohou poškodit nesklizené plodiny, zejména rajčata nebo dýně.
Šumava je letošní podzim opuštěná. Provozovatelé šumavských penzionů a hotelů museli kvůli koronaviru znovu zavřít ubytovací zařízení. Proto mají obavy z budoucnosti.
S blížícím se začátkem lyžařské sezony vyrážejí na kontroly skiareálů pracovníci inspekce životního prostředí. Zajímají se o to, odkud provozovatelé čerpají vodu na výrobu technického sněhu.
Už v předchozí noci mráz poničil ovocné stromy v českých sadech - a to hlavně třešně a hrušně, ale i jabloně, které jsou v Česku hlavním ovocným druhem.
Při projasněné obloze se teploty na většině území Česka pohybovaly mezi minus šesti až deseti stupni. V první polovině příštího týdne by měly klesnout ještě níž.
Šumavský jelen Standa se v Lánské oboře rychle zabydlel. Nikým nerušen si tam spokojeně žije už půl roku. Za napadení návštěvníka ve výběhu na Kvildě mu přitom hrozilo utracení.
Jelen, který v návštěvnickém centru u Kvildy zranil turistu, pravděpodobně skončí v lánské oboře. Přesun jelena do výběhu v blízkosti prezidentského zámku vyjednal ministr životního prostředí.
Od noci na Šumavě intenzivně sněží a místy fouká vítr v nárazech až sedmdesát kilometrů v hodině. Řidiči by tak měli v ranních hodinách počítat se sněhovými jazyky i náledím. Na Hradecku by si měli dát pozor na namrzlé silnice.
Do Česka ráno dorazilo mrazivé počasí. Hlavně v Čechách kvůli jasné obloze klesala teplota až pod minus 10 stupňů. Padl také absolutní rekord pro dnešní den.
Kvůli dlouhodobému nedostatku srážek vyschl přítok k Pramenům Vltavy, který je poblíž šumavské Kvildy. V místě, ke kterému každoročně zamíří tisíce turistů, zůstala studánka, ale hrozí, že i z ní se postupně ztratí voda. Starosta Kvildy Václav Vostradovský se obává toho, že by tak z mapy mohlo definitivně zmizet jedno ze symbolických míst celé Šumavy.
Na šumavské Kvildě je znovu fotopoint. Turisty vyfotí v lyžařském středisku, snímek si pak lidé stáhnou z webu skiareálu. Obec se pro pořízení vlastního fotopointu rozhodla poté, co současné vedení Národního parku Šumava své zařízení odstranilo.
Noc na Zelený čtvrtek byla chladná. Teploty ráno klesly na patnácti místech pod nulu. Nízkými teplotami je známá Kvilda na Šumavě, tam na stanici Kvilda-Perla naměřili minus 14,7 stupně Celsia.
Seriál běžeckých lyžařských závodů Stopa pro život má za sebou díl, který se odehrál jako Šumavský skimaraton Kooperativy. Běželo se z Modravy na Kvildu a ocenění zaslouží závodníci i pořadatelé.
Dřevěné lyže bez hran, kožené boty, řemínky, vlněné sukně, kalhoty nebo svetry, to je Veteránski, jízda lyžařů v historických kostýmech. Akce se koná už po pětadvacáté, na historických lyžích se dnes účastníci pokusí zdolat trať mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Kvůli nedostatku sněhu však budou muset zřejmě místy lyže nést.
Šumavská Kvilda může pochlubit několika českými 'nej'. Aby toho ale nebylo málo, v případě vánočního stromu a místního sálu si nově připsala dokonce unikáty světové.
I když by jaro podle kalendáře mělo panovat už bezmála tři týdny, na Šumavě a na dalších místech republiky jsou teploty stále hluboko pod bodem mrazu. Na Horské Kvildě dnes ráno naměřili -19,1°Celsia, padl tak teplotní rekord starý 16 let.
Jiří Ročárek a Andreas Weishäupl ovládli dva hlavní závody 28. ročníku Šumavského Skimaratonu. Ročárek dominoval na královské trati 45 kilometrů klasicky, Weishäupl byl nejrychlejší na sobotní třiadvacítce volnou technikou.
Na Kvildě dnes odstartoval 28. ročník populárního Šumavského skimaratonu. Závodilo na několika tratích, ta nejkratší měřila pouhý kilometr, ta nejdelší 23 kilometrů. A právě na ní byly k vidění ty nejkvalitnější výkony a to i přesto, že stopa byla díky čerstvému sněhu poměrně náročná.