Jak posílit konkurenceschopnost Evropské unie? „Pro Česko je důležitá liberalizace vnitřního trhu,“ říká pro Český rozhlas Plus Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.
Demokratický vývoj v zemích jižního Středomoří chce Evropská unie podpořit nejen finanční pomocí a radami. Bude usilovat i o liberalizaci obchodu s těmito státy. Otázku vzniku zóny volného obchodu mezi severní Afrikou a Unií budou na schůzce v Bruselu řešit ministři evropské sedmadvacítky.
Snaha zachránit současné kolo liberalizace světového obchodu známé jako Doha kolabuje. Pokus vyvést z velkého balíku pravidel, o nichž státy už deset let bezvýsledně diskutují, několik méně kontroverzních, a ty co nejrychleji přijmout, se totiž nezdařil. Alespoň podle Američanů, kteří tvrdí, že státy dále nehodlají v některých bodech ustoupit.
Evropská unie chce prolomit zablokovaná jednání o uvolnění světového obchodu. O to se marně snaží špičky nejvyspělejších zemí už 10 let. Unie dnes na Ženevském jednání Světové obchodní organizace předkládá návrh, který z dohody vybírá jen jednu oblast obchodu. A to tu, která je pro Evropu nejdůležitější.
Nejnovější kolo liberalizace světového obchodu známé jako Doha by se do Velikonoc mohlo dočkat svého zmrtvýchvstání. Generální ředitel Světové obchodní organizace Pascal Lamy to oznámil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Zde se také sejdou zástupci nejvýznamnějších globálních ekonomik, kteří se pokusí najít základy dohody přijatelné pro všechny zúčastněné strany. Spory mezi rozvinutými a rozvíjejícími se ekonomikami brání dokončení liberalizace už deset let.
Eurokomisař pro obchod Karel De Gucht jede do Vietnamu jednat s ministry financí zemí jihovýchodní Asie. Ty jsou sdružené v regionální mezinárodní organizaci ASEAN, která usiluje např. o rychlejší ekonomický růst. Předmětem několikadenních jednání má být liberalizace obchodu mezi Evropskou unií a právě zeměmi ASEAN. Patří k nim i Vietnam, jehož obchodní potenciál objevují i čeští podnikatelé.
Ministerstvo průmyslu dnes představilo ekonomické zájmy, které bude Česká republika prosazovat v Evropské unii. Mezi hlavní priority patří například podpora obchodních vztahů s třetími zeměmi, posílení energetické bezpečnosti nebo odstraňování obchodních bariér na vnitřním trhu Unie.
Globální obchod se řídí podle zastaralých pravidel. A jeho chystaná změna - další kolo liberalizace známé jako ,Doha' - už také neodpovídá realitě. Shodují se na tom účastníci v Ženevě probíhajícího summitu Světové obchodní organizace.
V důsledku světové hospodářské krize zesílil trend omezování volného obchodu. Ukazuje to zpráva Evropské komise. Podle ní přijali hlavní obchodní partneři Unie víc než 200 protekcionistických opatření.
Hlavní vyjednavači členských zemí Světové obchodní organizace obnovují v Ženevě takzvané Katarské kolo rozhovorů o liberalizaci světového obchodu. Odborníci předpokládají, že uvolnění obchodních bariér by mělo dostat z chudoby miliony lidí.