Kvůli možnému úniku jedovatých látek podal už v září před volbami trestní oznámení na huť moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO). Zveřejnil to až teď.
Moravskoslezský hejtman řekl, že oznámení podal už před zářijovými krajskými volbami. Věří, že situace dopadne dobře. „Velmi pozorně to monitorujeme z úrovně krajského úřadu a sledujeme,“ řekl Bělica.
Podle Krištofa by měl trh práce v regionu propouštění z Liberty zvládnout. O pracovníky je zájem. Lidé řeší hlavně to, zda projdou rekvalifikací a udrží si pak svůj dosavadní výdělek.
Podle odborů je ale možné, že o vyhozené zaměstnance huť nakonec projeví zájem a zůstanou. Podrobnosti sdělil Radiožurnálu Martin Navrátil z krajské organizace Moravskoslezský pakt zaměstnanosti.
Při tollingovém způsobu financování tollingová společnost pořizuje materiál, poskytuje ho výrobci a za zpracování mu dává odměnu. Insolvenční správce nyní bude dojednávat smluvní podmínky.
Zaměstnanci nyní budou mít nárok na odstupné ve výši až jedenácti měsíčních platů. Odstupné ale zřejmě budou muset vymáhat prostřednictvím insolvenčního řízení.
Důvodem přechodu na konkurz je skutečnost, že aktuální situace v huti negativně ovlivňuje prodejní proces společnosti, a v reorganizaci tak není možné pokračovat, sdělil mluvčí společnosti.
„Stát nemá zachraňovat vytunelovaný podnik,“ soudí o Liberty poslanec Michal Kučera (TOP 09). „Není to ledajaký podnik,“ oponuje hejtman Moravskoslezskéhgo kraje Bělica.
Záměrem tollingu je v tomto případě i udržení obchodu. Huť by od tollingové společnosti získala materiál, zpracovala ho, ale zároveň ho i prodala tak, aby se udržel obchod.
Vedení ocelárny Liberty nesmí nakládat s pohledávkami huti ve skupině jejího majitele Sandžíva Gupty, rozhodovat o provozu rouroven a válcoven a nakládat s emisními povolenkami.
Rozjet výrobu v části ostravských hutí má polská firma Donquixote. Věřitelé dostali od Liberty informaci, že spadá do ocelářské skupiny Qarmet z Kazachstánu. Podle veřejných zdrojů to tak nevypadá.
„Není ale na mně, abych říkala, kdo je vinen. Na mně je, abych to nastartovala a podala maximum informací, které mám. Já si opravdu nemyslím, že je v pořádku, co se tam děje a dělo,“ říká Klusová.
„Vlastník říká, že bude 2600 zaměstnanců držet jako rukojmí, aby chodili do práce, a dopředu jim říká, že jim nebude platit mzdu,“ tvrdí pro Radiožurnál předseda odborů Liberty Petr Slanina.
Z nich by zhruba 2300 odešlo do konce listopadu a 300 do konce ledna. Řekl to v úterý předseda základní organizace Odborového svazu KOVO Liberty ČR Petr Slanina.
„Je to signál i směrem k zaměstnancům, protože nejhorší, co může být, je dávat někomu plané naděje,“ reagoval odborář Roman Ďurčo s tím, že rozjezd druhovýroby by mohl zachránit 2000 pracovních míst.
Liberty je v insolvenci. Náhradní výplaty zaměstnancům poskytuje podle zákona po tři měsíce stát. Jurečka už přislíbil, že by se lhůta mohla případně prodloužit o měsíc či dva.
Část zaměstnanců už z Liberty odešla, ti zbývající můžou žádat o půjčky od Moravskoslezského kraje. Úřad práce by jim příští týden mohl začít posílat dočasné náhrady mezd.
Huť nemá peníze na mzdy a zaměstnancům tak jejich náhradu bude minimálně po dobu tří měsíců vyplácet stát prostřednictvím úřadu práce. Vláda chce najít pro Liberty Ostrava investora.
V insolvenčním návrhu Liberty uvedla, že má téměř 5000 zaměstnanců. Před věřiteli dosud firmu chránilo moratorium vyhlášené soudem a huť chystala preventivní restrukturalizaci.
Odstavení koksovny by podle šéfa OS KOVO Liberty bylo nevratné. Také by to podle něj znamenalo pravděpodobně vyšší náklady na emisní povolenky, protože by huť neměla kam dávat vysokopecní plyn.
Firmy namítaly, že Liberty nesplňuje pro moratorium podmínky. Nachází se podle nich v platební neschopnosti a zahájením preventivní restrukturalizace navíc sleduje nepoctivý záměr.
Liberty uvedla, že pro restrukturalizační plán bylo 92,72 procenta z celkového počtu hlasů. Věřitelé hlasovali také o vyloučení společnosti Tameh Czech z hlasování o restrukturalizačním plánu.