Koksovně huti Liberty dochází prostor pro skladování kontaminované vody. Sanace by stála 3,5 miliardy
Likvidace ekologických zátěží v ostravské huti Liberty bude stát 3,5 miliardy korun. Z této částky chybí podle insolvenčního správce přes dvě miliardy a stále není jasné, kdo to zaplatí. Jednání s ministerstvem financí zatím žádný výsledek nepřineslo. Největším problémem je bývalá koksovna a velké množství odpadního čpavku a dehtu.
„1. srpna byl poslední den, kdy se vytlačil poslední koks a kdy se začalo vychlazování baterií,“ uvádí pro Český rozhlas Ostrava ředitel koksovny v huti Liberty Kamil Kičmer a potvrzuje, že dál pokračuje odčerpávání a částečně i odvážení kontaminované odpadní vody. Zbývá už ale jenom posledních asi 500 kubíků volného místa v nádržích.
‚Může to být plné klidně za týden, za měsíc,‘ upozorňuje ředitel koksovny v huti Liberty Kamil Kičmer, podle kterého zbývají v nádržích pro kontaminovanou vodu posledních 500 kubíků volného místa
„Veškeré závadné látky se nám zatím daří skladovat, ale bohužel se blížíme k tomu, že za chvíli budeme plni. Vše bude záležet na tom, jaké bude počasí. Máme před sebou jarní období, kdy může být zvýšené množství dešťů. Pokud přijde nějaké intenzivní srážkové období, může to být plné klidně za týden, za měsíc,“ upozorňuje Kičmer.
Jenom likvidace těchto odpadních vod bude stát až 180 milionů korun. Celková sanace za 3,5 miliardy má státem garantovanou pomoc ani ne na třetinu výdajů, zbytek chybí.
„Státní garance na likvidaci škod stanovené v 90. letech totiž nedosahují ani jedné miliardy korun. Tato výše garance nebyla nikdy valorizována. Částku je tedy zapotřebí zvýšit nejméně o 2,5 miliardy korun,“ dodává mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl.
Insolvenční správce zahájil proces prodeje Liberty. Výběrové řízení bude mít dvě kola
Číst článek
Jednání o možném navýšením garancí zatím ministerstvo financí nekomentuje. V současné době už je spuštěný prodejní proces a čeká se, kdo případně huť koupí a jestli bude chtít i problematickou koksovnu.
„Pokud si koksovnu nikdo nekoupí, bude muset dojít k jejímu vynětí z majetkové podstaty, to znamená, že přejde na stát. Vlastníkem celé koksovny, včetně kontaminovaných vod, by se tak v tu chvíli stal stát,“ přibližuje Štefl.
Podle náměstka primátora města Aleše Boháče ze Starostů pro Ostravu je koksovna v huti velkým ekologickým problémem: „Je tam pořád významné znečištění, které nedokáže odebrat ani ústřední čistírna odpadních vod. Jsme na limitu někde 70 procent a více naplněnosti barelů, to znamená, že nám tiká za deset minut dvanáct.“
Nouzové odvážení aspoň části jedovatého odpadu v cisternách stojí řádově miliony korun měsíčně. Situaci v huti sleduje i Česká inspekce životního prostředí.