Soud také mladíkovi potvrdil ambulantní léčení. Odsouzený Jaroslav Řehák se k činu přiznal, tvrdí, že ho zavražděný učitel šikanoval. Rozhodnutí je pravomocné.
Soud vyhověl návrhu na zpřísnění právní kvalifikace, uložil však trest po zákonnou sazbou. Bylo prokázáno, že obžalovaný se činu dopustil za snížené příčetnosti.
Maročan, který je podezřelý z útoků v kostelech na jihu Španělska, neměl povolení k pobytu a čekal na vyhoštění ze země. Podle svědků křičel „Alláh je veliký“ a po činu se modlil.
„Nechtěl jsem to udělat, ale on mě k tomu vyprovokoval,“ řekl u pražského městského soudu Řehák. Učitele chtěl podle svých slov jen vystrašit a zeptat se ho, proč se k němu choval špatně.
Ředitel školy Karel Dvořák na stránkách učiliště uvedl, že s žákem nikdy nebyly problémy a ze strany školy nebyly porušeny žádné bezpečnostní předpisy.
„Opatření samozřejmě zanalyzujeme, co by přineslo, co by odneslo. Znamenalo by to ne úplně malé náklady a ne úplně malé problémy při vstupu do škol,“ říká o bezpečnostních rámech Petr Gazdík.
K útoku došlo na Středním odborném učilišti Ohradní. „K incidentu mělo dojít ve 4. patře v průběhu vyučování,“ řekl policejní mluvčí. „Zbraň po útoku zůstala na místě,“ uvedli policisté.
„Když kurýr na chodbu přinesl novou pračku, vrátil se domů objednavatel, který na něj začal okamžitě křičet. Následně si vzal do ruky mačetu a vystartoval proti oznamovateli,“ uvedla policejní mluvčí.
K sobotnímu mačetovému útoku v belgickém Charleroi se přihlásilo radikální uskupení Islámský stát. Podle belgické prokuratury byl útočníkem 33letý Alžířan, který byl znám kriminální, nikoli teroristickou minulostí. Premiér Charles Michel na tiskové konferenci prohlásil, že útok na policistky byl teroristickým činem.
Neznámý muž zranil mačetou v centru belgického Charleroi dvě policistky. Podle svědků při útoku křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký). Třetí policista útočníka postřelil. Sanitka ho převezla do nemocnice, kde podle belgické veřejnoprávní televize VTM zemřel.
U Krajského soudu v Liberci dnes pokračovalo neveřejné líčení v případu takzvaného mačetového útoku v baru Pivní pomoc v Novém Boru. Skupina Romů tam údajně napadla tři hosty. Ti skončili s mnohačetnými ranami v nemocnici. Před soudem dnes vypovídali svědci incidentu.
U libereckého soudu pokračuje projednávání případu takzvaného mačetového útoku. Při něm byli v novoborském baru předloni těžce zraněni tři hosté. Z pokusu o vraždu, ublížení na zdraví a výtržnictví se zpovídá pět mužů. Dnes se u soudu promítaly videozáznamy z bezpečnostních kamer v baru.
Vrchní soud v Praze zcela vyloučil advokátku Kláru Samkovu z případu takzvaného mačetového útoku v Novém Boru. K incidentu došlo v srpnu 2011 a byli při něm zraněni tři lidé. Samková podle informací ČTK zvažuje, že se obrátí na Ústavní soud.
Krajský soud v Liberci přerušil líčení v případu takzvaného mačetového útoku v Novém Boru. U jednoho z údajných útočníků našli dozorci dopis, ve kterém popsal průběh incidentu, například kdo z obžalovaných útočil jakou zbraní. Tvrzení je ale v rozporu s dalšími výpověďmi, autor dopisu proto přišel o dosud společného obhájce.
Před libereckým krajským soudem stanula pětice romských mladíků obžalovaných z loňského mačetového útoku v Novém Boru na Českolipsku. Zpovídají se z pokusu o vraždu, ublížení na zdraví a výtržnictví.
Poslední mačetový útočník z Nového Boru je ve vazbě. Od loňska se skrýval ve Velké Británii. Tamní policie ho dopadla a liberecký soud poslal do vazby.
Státní zástupce obžaloval podezřelé z loňského mačetového útoku v Novém Boru. Pět údajných útočníků se bude před Krajským soudem v Liberci zpovídat z pokusu o vraždu, ublížení na zdraví a z výtržnictví. Za útok, který loni zvýšil napětí na severu Čech, jim hrozí až 20 let vězení nebo výjimečný trest.