Ročně si diagnózu rakoviny prsu v Česku vyslechne zhruba 7500 žen. V posledních letech ale vidí statistici každoroční nárůst o 100 až 150 případů. Proč to tak je, není jisté. Pacientek ale umírá méně.
Rakovina prsu zaznamenala v posledních 20 letech obrovský pokrok v prognóze. Je to jednak tím, že je efektivní screening, který většinu onemocnění zachytí včas, jednak proto, že máme účinnou léčbu.
„Jak se opatření uvolnila, přes léto a kolem Vánoc, tak pacientky chodily. My jsme ale začali zjišťovat během ledna a února, že chodí s pokročilejšími nádory,“ říká lékařka Regina Šírová.
České firmy si stále více půjčují v eurech, píše deník E15. A Deník N informuje o problematickém vyšetření prsu termografií. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Miloslava Matoušová natočila video, kvůli kterému ministerstvo zdravotnictví podalo trestní oznámení. Tvrdí v něm ženám, že neexistují žádné důkazy, že mamograf může lidem zachránit život.
Mezinárodní tým vědců vytvořil algoritmus, který vyhodnocuje mamogramy bez přístupu k anamnéze pacienta. Program je přesnější než jeden lékař a srovnatelný jako vyhodnocení snímku dvěma lékaři.
„U mladých prsou je mamograf slepý, tam nevidí. Používá se proto až u prsou, která trochu stárnou,“ uvedla primářka Mamacenter Miroslava Skovajsová. Mladší ženy lékaři vyšetřují ultrazvukem.
Všeobecná zdravotní pojišťovna od 1. září přispívá na preventivní vyšetření k odhalení rakoviny prsu ženám od 30 let do 44 let. VZP jim na ultrazvukové nebo mamografické vyšetření přidá 300 korun.
S rozpoznáním rakoviny by mohli pomáhat psi. Naznačují to výsledky studie francouzského Curie institutu. Dvěma německým ovčákům se při testu podařilo až se stoprocentní úspěšností rozpoznat ženy, které trpěly rakovinou prsu od těch, které nemoc neměly.
Průměrně sedm žen u nás každý den zemře na rakovinu prsu. Převážná většina z nich stále kvůli tomu, že se na nádor přijde pozdě. Přitom mají ženy nad 45 let věku možnost nechat si prsa jednou za dva roky zdarma vyšetřit na mamografu. Tuto možnost ale loni podle dnes zveřejněných výsledků využilo jen 54 procent žen.
Do České republiky se dostal mamograf, který ženy ozařuje šetrněji než stávající dostupné přístroje. Instalují ho jako první v tuzemsku v severočeském Jablonci nad Nisou.
V jihlavské nemocnici představí nejmodernější mamograf v Česku. Nový přístroj podle lékařů zlepší kvalitu vyšetřování prsou žen z celé Vysočiny. Nádory odhalí už v nejčasnějším stádiu.
Ženy starší než 45 let mohly doposud každé dva roky bezplatně podstoupit vyšetření mamografem. To sloužilo především jako prevence proti rakovině prsu. Nová úhradová vyhláška už pojišťovny k takovéto podpoře nenutí. Ženy si budou muset prohlídku samy platit. Podle primářky pražského Mamma centra Medicon Miroslavy Skovajsové to mnohé z nich od kontroly odradí.
Další kolo sporu o to, zda má či nemá systematické mamografické vyšetřování žen vliv na pokles úmrtnosti na rakovinu prsu, nastartovali dánští a norští vědci. Podle nich je totiž mamografie jako metoda snižování úmrtnosti žen zcela neúčinná.
Mamografické vyšetření hradí ode dneška zdravotní pojišťovny i ženám nad 70 let. Prevence je u onkologických onemocnění velmi důležitá, právě rakovina prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním českých žen. Případů sice přibývá, ale stále více jich lékaři zachytí v ranném stádiu a procento vyléčených žen proto každým rokem stoupá.
Polské ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že všechny pracující ženy musí povinně od příštího roku absolvovat preventivní vyšetření prsu. Může za to alarmující statistika v počtu onemocnění rakovinou.