Paříž/Madrid/Londýn/Lipsko ||ČTK|Zprávy ze světa|Aktualizováno
Ve španělském hlavním městě Madridu vyjadřovalo podporu Palestincům na 2500 demonstrantů. „Jedni mlčí, druzí trpí“ a „Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny,“ stálo na transparentech.
Pochod k uctění Floydovy památky v Houstonu zorganizoval jeho přítel, raper Trae Tha Truth. Akce se zúčastnil i houstonský starosta Sylvester Turner, šéf místní policie a Floydovi příbuzní.
Organizátoři uváděli jako ideály za svoláním manifestace „inkluzi, rovnost příležitostí a skutečnou demokracii pro stát bez diskriminace, beze zdí, bez bariér“.
Frankistickou manifestaci čítající asi 200 lidí v neděli v centru Madridu narušily tři polonahé aktivistky hnutí Femen. Podle agentury AFP je zadržela policie.
Divadelní scénka odpůrců islámu odpoledne na Staroměstském náměstí v Praze vyvolala paniku. Lidé kolem protiislámského aktivisty Martina Konvičky představovali imaginární invazi Islámského státu, někteří kolemjdoucí však netušili, co se děje a začali se schovávat. Magistrátní úředníci pak na žádost policie akci zrušili.
Kvůli obavám o bezpečnost se dnes v Bruselu neuskuteční plánovaný pochod proti strachu. Organizátoři čekali účast tisíců lidí, kteří měli dát najevo, že se nezaleknou hrozby terorismu. Na výzvu úřadů ale pochod na poslední chvíli zrušili.
Paříž se chystá na zahájení klimatického summitu. Odedneška bude ve francouzské metropoli výrazně omezená doprava a částečně uzavřený okruh kolem města. Řidiči by podle úřadů neměli vyjíždět na silnice a místo toho využít hromadnou dopravu, která je dnes a zítra zdarma. Radnice zároveň znovu upozorňuje aktivisty, že veškeré demonstrace a manifestace jsou zakázány.
Centrum Atén zaplnila protivládní manifestace na podporu setrvání Řecka v eurozóně a v Evropské unii. Na náměstí Syntagma v centru města je to první demonstrace od vyhlášení výsledků referenda o podmínkách zahraničních věřitelů. Řekové se shromažďují několik dní předtím, než by mělo dojít ke klíčové dohodě řeckého premiéra Alexise Tsiprase s šéfy států Evropské unie.
Kolem 500 lidí podpořilo na Hradčanském náměstí v Praze prezidenta Miloše Zemana. Manifestaci s názvem Národe, probuď se! zorganizovala Strana práv občanů v čele s předsedou Janem Velebou a lidé z iniciativy Souhlasíme s výroky prezidenta. Akce se krátce zúčastnil i Miloš Zeman a položil věnec k soše Tomáše Garrigua Masaryka, od jehož narození dnes uplynulo 165 let.
Solidaritu s Francií vyjádřili také Egypťané. V centru Káhiry manifestovalo několik stovek egyptských novinářů na podporu francouzských kolegů. Odsoudili teroristické útoky na svobodu slova a odmítli spojování víry s vražděním. V Paříži se egyptský ministr zahraničí Samí Šúkrí po boku dalších státníků zúčastnil masového protestního pochodu.
Paříž se stala asi nejhlídanějším místem na zemi. Do francouzské metropole přijíždí na pět desítek předních světových státníků. Na pozvání francouzského prezidenta uctí v Pochodu za republiku památku obětí teroristických útoků v tomto týdnu. Na manifestaci, která má ukázat solidaritu a společný vzdor vůči násilí, se čeká až milion lidí.
V centru Bratislavy si lidé v neděli připomenou výročí takzvané Svíčkové manifestace, která se konala před 24 lety a předznamenala pád komunistického režimu. Akci tehdy režim zakázal a policie tisíce shromážděných lidí surově rozehnala.
Zástupci samospráv se sešli v Praze k pochodu za přijetí novely zákona o rozpočtovém určení daní. Vyvrcholit má před úřadem vlády, kde chtějí předat své požadavky premiérovi Petru Nečasovi.
V Madridu se dnes opět protestuje. Kolem 40 tisíc lidí se sešlo v centru města. Rozhořčení lidé demonstrují proti sociálním škrtům a protikrizovým opatřením, které silně dopadají zejména na nejslabší vrstvy obyvatelstva.
Na půl milionu lidí se sjelo do Říma na průvod za práva homosexuálů EuroPride 2011. Akce vyvrcholila koncertem za účasti excentrické zpěvačky Lady Gaga.