Podle Jana Charváta z Institutu politologických studií FSV UK pracuje ministerstvo vnitra u svých pravidelných zpráv o stavu extremismu v ČR s terminologií popisující stav věcí před deseti lety.
Ve společnosti tvoří asi desetiprocentní skupinu a byli velmi viditelní třeba během migrační krize v roce 2015. Právě ta znamenala podle politologa Jana Charváta základ pro české konspirační podhoubí.
Když se podíváme po neklidné Evropě, jak posilují extremisté a autoritáři a snaží se rozleptávat demokratické instituce, můžeme si k dnešní i příští podobě Senátu gratulovat.
Státní zástupce zastavil stíhání bývalého šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičky kvůli jeho výrokům o muslimech. Justice se případem zabývala přes dva roky.
Při demonstracích při návštěvě Angely Merkelové v Praze podle policie nikdo zákon neporušil. Detektivové nebudou dál řešit ani incident z Malostranského náměstí, kde podle ČTK demonstranti na procházející muslimky skandovali: „Do plynu.“ Zaznít měla i další rasistická hesla. Policistům se to ale nepodařilo prokázat.
Ministerstvo vnitra dalo pražskému magistrátu ohledně akce Iniciativy Martina Konvičky (IMK) za pravdu. Důvody k zákazu podle něj nebyly, ohlášení demonstrace ale mělo vzbudit zvýšenou pozornost úřadu. Vyplývá to ze stanoviska vnitra, které má Český rozhlas k dispozici.
Nedělní vystoupení Iniciativy Martina Konvičky v Praze na Staroměstském náměstí vyšetřuje pražská policie nejen pro trestný čin výtržnictví, ale také pro trestný čin šíření poplašné zprávy.
Stupidita. Tak by se dal shrnout pocit čtenářů amerického The New York Times z nedělní akce Martina Konvičky na Staroměstském náměstí. Deník o události informoval v pondělí na svém serveru. Následná publikace článku na facebookovém účtu, který sleduje téměř 12 milionů lidí z celého světa, si za necelý den vysloužila 250 komentářů.
Shromáždění se v Česku nepovolují, ale pouze se oznamují. Úřad tak nemá možnost jednoduše podobné akce zakazovat. Řekl ve vysílání Českého rozhlasu k nedělní akci odpůrců islámu ústavní právník Marek Antoš. Nedělní shromáždění Iniciativy Martina Konvičky vyšetřuje policie jako výtržnictví. Zatím ale nikoho neobvinila. Pražská primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO chce potrestat úředníka, který akci na Staroměstském náměstí povolil.
Martin Konvička, protiislámský aktivista, odmítá kritiku nedělní akce, při které na pražské Staroměstské náměstí vjel společně s dalšími účastníky převlečený za bojovníky takzvaného Islámského státu. Žádných vyděšených turistů si prý nevšiml. Provozovatel jedné z tamních restaurací ale v pondělí na facebooku zveřejnil několikavteřinové video zachycující v panice prchající lidi.
Úředníci z pražského magistrátu věděli, že na nedělní protiislámské akci Martina Konvičky použijí účastníci airsoftové zbraně. Vyplývá to z oznámení s popisem účelu shromáždění, které získal Radiožurnál. Policie akci prošetřuje kvůli možnému výtržnictví. Scénka s takzvaným Islámským státem podle některých svědků vyděsila turisty.
Strana zelených podala trestní oznámení kvůli nedělní akci Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstské náměstí. Předseda strany Matěj Stropnický o tom informoval na facebooku. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je přesvědčená, že akce měla být zakázána. Věc považuje za selhání magistrátního úředníka a požaduje personální dúsledky. Jak přitom zjistil Radiožurnál, úřad dopředu věděl, že na náměstí se objeví imitace zbraní.
Celostátní sněm dnes na jednání v Praze rozpustil extremistické hnutí Blok proti islámu (BPI). Předseda rozpadlého bloku Martin Konvička hned založil spolek nazvaný Iniciativa Martina Konvičky. Ve volbách chce prý podpořit vznikající stranu Alternativa pro ČR. Část delegátů se domnívá, že za rozpuštěním hnutí stojí snaha vyhnout se placení smluvní pokuty. Podle Konvičky je ale důvod jiný, jméno Blok proti islámu prý bylo příliš poškozeno.