Díky spolupráci s organizací Sola Pomáhá rozdávají medici na ulici také balíčky s nejnutnějšími hygienickými potřebami pro ženy. V Praze na Vltavské jsou medici vždy v úterý od půl osmé večer.
„Neváhala jsem dlouho a už čtvrtý den stála na slovensko-ukrajinských hranicích. Moje maminka tam byla taky, namířeno jsme ale měly opačnými směry,“ vyprávěla zdravotnice Světlana.
Čas, který mladí lékaři strávili na covidáriích, by se jim měl promítnout i do vzdělávání. Polovinu doby si totiž budou moct započítat do povinné odborné praxe.
Náhrady mají motivovat provozovatele, aby usměrnili chování lidí na horách i v době zavřených areálů. Podle velikosti areálu by měli provozovatelé moci čerpat až miliardu korun.
V současnosti mají hejtmanství podle děkana 2. lékařské fakulty Vladimíra Komárka seznamy studentů čtvrtých a pátých ročníků lékařských fakult, některé kraje již o pomocné pracovní síly žádají.
Život lidí bez domova komplikují různá onemocnění, oslabená imunita a především zhoršená hygiena. Pomáhají jim studenti lékařských fakult, s dobrovolníky jsme strávili jeden jejich pracovní den.
Jeden student všeobecné medicíny přijde podle předsedy Asociace lékařských fakult Aleksiho Šeda z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze asi na milion korun, pokud nestuduje déle než šest let.
„Psychoterapie mě naučila od samého začátku, že budu rád, když alespoň zkusím záhyby vaší myšlenkové cesty sledovat,“ vysvětluje psychiatr, publicista a zastánce psychosomatického přístupu Honzák.