Jednomu člověku uložil podmíněný a peněžitý trest, další tři lidé odešli s peněžitými tresty. Soud jim schválil dohodu o vině a trestu, kterou si vyjednali se státním zástupcem.
Soudní proces navazuje na zátah provedený loni v říjnu Národní centrálou proti organizovanému zločinu. Při operaci s krycím názvem Brigáda tehdy policisté na jižní Moravě zadrželi sedm lidí.
Obžalobě čelilo sedm lidí, pět mužů a dvě ženy. Jednu ženu ale soud už dříve obžaloby zprostil. Rozsudek není pravomocný, žalobkyně si ponechala lhůtu pro možné odvolání.
Zadeh nejprve stanul před soudem kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů společně s dalšími lidmi vytvořil řetězec firem a ošidil stát na daních zhruba o 2,5 miliardy korun.
Shodou okolností se právě Zadeh nejspíše stal součástí dalšího pochybení brněnského soudu. Ten povolil v roce 2018 odposlouchávání deseti výslechových cel ve vazební věznici v Brně-Bohunicích.
Praha||Zdislava Pokorná, Martin Štorkán|Zprávy z domova|Původní zpráva
Server iROZHLAS.cz získal verdikt soudu, který jednal o propuštění odsouzeného exhejtmana. Cestu na svobodu zatím zastavilo odvolání státní zástupkyně.
Rath dostal v první větvi své korupční kauzy sedmiletý trest kvůli manipulacím s tendrem na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici u Prahy.
„Na rozdíl od soudu prvého stupně stížnostní soud dospěl k závěru, (…) že odsouzený prokázal polepšení svým chováním a plněním svých povinností ve výkonu trestu odnětí svobody,“ stojí v usnesení.
Letecký most státu během první vlny koronaviru totiž využily i některé soukromé firmy. Platbu za přepravu však resort Jana Hamáčka (ČSSD) neměl smluvně ošetřenou a řešil ji se zpožděním.
Dvě ústřední postavy korupční aféry kolem středočeského exhejtmana Davida Ratha, manželé Kottovi, usilovali o propuštění z vězení. Kateřina Kottová uspěla, její manžel Petr zůstává dál za mřížemi.
Nejvyšší soud rozhodl už v březnu, vypracování písemného znění se však protáhlo, teprve nyní mají rozhodnutí doručeno všichni účastníci řízení. Pro veřejnost zatím odůvodnění není k dispozici.
Pražští policisté ve čtvrtek dopoledne vyhlásili po Janouškovi celostátní pátrání. Krajský soud v Brně totiž ve středu vydal příkaz k předvedení Janouška do vězení.
Bývalý radní Martin Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal, že má Zeman rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Nyní se má omluvit a zaplatit 250 tisíc.
Vrchní soud krajskému soudu uložil lhůtu do 10. prosince, dokdy se má touto věcí znovu zabývat. „Obžalovaný tedy zůstává ve vazbě. Jsem spokojen, s rozhodnutím souhlasím,“ doplnil Mezlík.
Bartík na svém facebooku na podzim 2017 napsal, že Zeman má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života. Zdůvodnil to tím, že lidé mají právo vědět, jak na tom prezident před volbami je.
Stejně soud rozhodl také v případě místopředsedkyně úřadu Evy Kubišové. Prohlídky loni nařídil Městský soud v Brně kvůli prověřování podezření na manipulace kolem zakázky na mýtný systém.
Krajský soud v Brně poslal v červenci Lukáše Kalinu za krádež pěti housek na rok a půl do vězení. I když o šest měsíců snížil původní trest, advokátce Petře Žilkové se to zdálo „nepřiměřené“.
Pětadvacetiletý Kalina podle obžaloby ukradl pečivo 2. dubna, šlo o pět bulek pizza a jeden kus stál 12,50 koruny. Pečivo vložil do tašky a prošel bez zaplacení pokladnou, poté jej zadržela ostraha.
Městský soud postupně obdržel dovolání Šebka, Löffelmanna a Halamkové. Celkem je odsouzených šest, mezi nimi také Zadeh, který si má odpykat osm let ve vězení a který zatím dovolání nepodal.
Hrad chtěl počkat, jak dopadne stížnost pro porušení zákona, kterou ve věci podal ministr spravedlnosti. Odvolal se proto proti usnesení, jímž městský soud rozhodl, že líčení ve sporu bude pokračovat.
„Jen otevřeností a transparentností je možné úroveň místní komunální politiky pozvednout na úroveň, jakou si obyvatelé Ivanovic zaslouží,“ uvedl jeden ze zadržených.
Policie v noci na pátek obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů.