Silné bouře a tornádo se v neděli nad ránem prohnaly střední a jižní částí amerického státu Oklahoma. Bez proudu zůstalo 95 tisíc domácností. Média píší o šesti zraněných lidech.
„Vyhledejte úkryt, pokud stojíte v cestě této bouři. Sejděte na nejnižší podlaží,“ zněla slova meteorologů. V pátek zůstanou školy zavřené, vycházet mají pouze lidé s nepostradatelným zaměstnáním.
V Toskánsku podle předběžných odhadů Ciarán způsobil škody za zhruba 300 milionů eur (7,3 miliardy korun), uvedl v sobotu předseda regionální rady Toskánska Eugenio Giani.
Bouře Ciaran zasáhne západní pobřeží Francie ve středu v noci. Francouzská meteorologická služba v této oblasti vydala nejvyšší, tedy červený stupeň varování.
Slovinský premiér Robert Golob už v sobotu prohlásil, že jeho země čelí největší přírodní katastrofě ve své historii. V souvislosti s nepříznivým počasím úřady evidují zatím čtyři oběti.
Ulice a přízemí některých domů ve městě byly zatopeny a jejich obyvatelé jsou odříznuti od okolního světa. Vichr strhával střechy domů, ničil lodě, porážel pouliční lampy a sloupy elektrického vedení.
Přesný počet tornád podle meteorologa Billa Buntinga, zástupce federálního Střediska pro předpovědi bouří, zatím není možné určit. „Je to poměrně aktivní den, ale ne bezprecedentní,“ uvedl Bunting.
„Tornádo se vyskytlo mezi obcemi Kunštát a Letovice. Zpočátku panovala nejistota, zda způsobené škody byly z tornáda, nebo z postupující squall line,“ sdělil ČHMÚ na twitteru.
Tornáda se v pátek a noci na sobotu zformovala na mnoha místech USA. Podle federálního Střediska pro předpovědi bouří (SPC) hlásí šest států dohromady přes 40 incidentů způsobených těmito živly.
Na základě Bidenova rozhodnutí lze vyčlenit federální prostředky na obnovu v zasažených okresech. Peníze poputují také na dočasné ubytování, opravy nepojištěného majetku či pomoc zasaženým podnikům.
Dvoutisícové městečko Rolling Fork živel téměř srovnal se zemí a panují obavy, že počet obětí bude stoupat. Mnoho obyvatel tam totiž žilo v mobilních domech, které tornádu neodolaly.