Ropné společnosti budou muset metan odčerpávat, skladovat a omezovat jeho únik do atmosféry. Vedle oxidu uhličitého se plyn výrazně podílí na vytváření skleníkového efektu a globálním oteplování.
V dole se zranilo celkem osm horníků, devátý musel do nemocnice proto, že se nadýchal zplodin. Mezi hospitalizovanými jsou dva Poláci a jeden Ukrajinec.
„Výsledek je vidět asi do minuty a půl od chvíle, kdy vak napojíme do přístroje. Přístroj měří ve vydechovaném vzduchu tři plyny - vodík, methan a oxid uhličitý,“ popisuje doktorka Vaníčková.
Výpočet zveřejnili badatelé z norského ústavu pro výzkum ovzduší. Podle záznamů z měřicích stanic odhadli, že se do vzduchu dostalo na 80 tisíc tun metanu.
Podle Světové banky shoří bez užitku při těžbě ropy a uhlí ročně tolik zemního plynu, že by to stačilo celé subsaharské Africe. Vědci hledají metodu, jak tento metan využít.
V černouhelném dole Zofiówka na jihu Polska druhým dnem pokračuje pátrání po hornících, kteří po sobotním otřesu spojeném s prudkým únikem metanu zůstali v podzemí.
Dobrá zpráva pro klima: vědci z Institutu Jamese Huttona ve východoskotském Dundee je zkoumají už dvacet let a přišli na to, že produkují mnohém méně metanu než ovce, které se živí klasickou stravou.
„Červenec bývá nejteplejším měsícem roku, ale letošní červenec se překonal a stal se nejteplejším měsícem od doby, kdy se vedou záznamy,“ uvedl šéf NOAA Rick Spinrad.
Hlavní cestou je podle panelu razantní snížení nebo úplné zastavení produkce všech skleníkových plynů. Kromě opakovaného CO2 se na znečištění ovzduší výrazně podílí také methan.
Přímá oxidace metanu na metanol molekulárním kyslíkem může být cestou, jak výrazně snížit náklady na výrobu metanolu. Může nás tak přibližit k získání technologií pro výrobu levnějších paliv.
Novozélandské úřady mají velmi spolehlivé údaje o tom, kolik kusů dobytka farmáři v zemi chovají, proto bude pro odborníky jednoduché porovnat teoretické propočty se satelitním měřením.