„To, že někdo ubližuje kolegovi na pracovišti, se týká i ostatních zaměstnanců. Člověk, který sleduje, jak někdo někomu ubližuje, tak sám trpí,“ vysvětlují Michaela Švejdová a Martin Matušek.
Česko, Finsko a Rakousko vedou unijní žebříček v množství šikany na pracovišti. S takzvaným mobbingem se v těchto státech setkala loni více než pětina zaměstnanců. K podobnému zjištění, jako zveřejnila Evropská nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek, došli i vědci z olomoucké univerzity.
Učitelé na Slovensku chtějí bojovat proti šikaně. Ale tentokrát ne proti té, která se objevuje mezi žáky. Až pětina slovenských učitelů totiž ročně čelí šikaně a násilí vůči sobě samotným. Buď je psychicky deptá zaměstnavatel nebo je fyzicky napadají žáci a studenti.
Začíná to nenápadně. Nejprve drobné výtky za špatnou práci, později hrubé nadávky. Šikana na českých pracovištích není výjimečná. Dokazuje to i výzkum mladé psycholožky Kateřiny Zábrodské, kterou Akademie věd ocenila prestižní Prémií Otty Wichterleho.