Izraelský ministr obrany Jisrael Kac naznačil, že by Izrael mohl zaútočit na íránská jaderná zařízení. Podrobnosti sdělil v rozhovoru pro Radiožurnál Břetislav Tureček.
„Myslím si, že saúdská liga může patřit mezi pět nejlepších na světě," říká Cristiano Ronaldo. Země plánuje investice do rozvoje vlastních talentů a postupné odstátnění klubů.
Saúdský korunní prince Muhammad bin Salmán úspěšně zprostředkoval výměnu deseti západních zajatců z Ruska kterým jinak hrozil trest smrti. Letadlo s propuštěnými již dosedlo v Saúdské Arábii.
V minulých letech skončilo ve vězení několik členů početného klanu Saúdů. Rozsáhlé čistky k upevnění své moci zahájil v roce 2017 Muhammad bin Salmán, když se stal korunním princem.
Rada OSN pro lidská práva zveřejnila nové důkazy o údajném mučení obhájkyň ženských práv v saúdských věznicích. Podle dozorců docházelo ve vězení k mučení elektrickými šoky a bičování žen.
„Od vypálení saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu jsou vztahy obou zemí mizerné. Jestliže nyní probíhají jednání, je to do značné míry průlom,“ říká bezpečnostní analytik.
Vedení Amnesty International uvedlo, že si 56letou Francouzsku Callamardovou vybralo pro její zkušenost, inteligenci a odvahu. V pozici vyšetřovatelky OSN zkoumala i zabití generála Solejmáního.
Podle v pátek zveřejněné zprávy amerických tajných služeb saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít novináře a kritika Rijádu Džamála Chášukdžího.
Rijád však zatím normalizaci vztahů s Izraelem odmítá a uvádí, že nejprve je potřeba zaměřit se na palestinské snahy o vytvoření samostatného státu. Obě strany ale sbližují obavy z Íránu.
Pět odsouzených dostalo za vraždu saudskoarabského kritika a novináře Rijáda Džamála Chášukdího 20leté vězení. Původně měli dostat trest smrti, pomohlo i odpuštění rodiny.
Odkazuje tak na vraždu novináře Džamála Chášukdžího z roku 2018. Podle vyšetřovatelky Agnès Callamardové existují indicie spojující korunního prince s brutální vraždou.
Mezi obžalovanými jsou i dva spolupracovníci saúdskoarabského korunního prince Mohameda bin Salmána. V tureckém procesu jsou obviněni z podněcování k brutální vraždě.
Podle britského soudu se podařilo prokázat, že 70letý bin Rašíd Maktúm nařídil v roce 2000 únos své tehdy osmnáctileté dcery Šamsy z anglického města Cambridge.
Jeff Bezos obdržel zprávu od korunního prince Mohameda bin Salmána přes službu WhatsApp. To mělo být spouštěčem kybernetického útoku, který byl namířený právě proti miliardáři.
Saúdské úřady svůj podíl nějaký čas popíraly, aby se nakonec uchýlily k tezi o selhání jednotlivců. Až letos v září korunní princ připustil, že z odpovědnosti se nelze vyvázat.
„Íránský režim nerespektoval to, že je japonský premiér v Teheránu, a na jeho snahu odpověděl útokem na dva tankery, z nichž jeden byl japonský,“ řekl korunní princ.
Rijád Chášukdžího smrt nejprve popíral, poté ji přiznal a vysvětlil jako akci komanda, které překročilo pravomoci. Turecko a další jsou přesvědčeni, že jednalo na příkaz z nejvyšších pater domu Saúdů.
Nedávno uprchla své rodině z Kuvajtu osmnáctiletá Saúdská Arabka Rahaf Kunúnová a po složitém cestování nakonec dorazila do Kanady, která jí nabídla azyl.
Saúdský princ Mohamed byl do nedávna považován za jednoznačného aspiranta na doživotní úlohu v čele monarchie. Teď se zdá, že jeho kariéra by mohla náhle skončit.
Nadace Billa a Melindy Gatesových zruší většinu z příspěvku asi 115 milionů korun, který slíbila neziskové organizaci vedené saúdskoarabským korunním princem. Důvodem je vražda opozičního novináře.
O právu Izraelců na mírumilovný život ve vlastní zemi hovořil Mohamed bin Salmán při návštěvě USA. „S Izraelem máme mnoho společných zájmů,“ prohlásil princ monarchie, která židovský stát neuznává.
Velkým bezpečnostním rizikem je vleklá válka v Jemenu, kterou vede koalice pod kuratelou Rijádu. Podle expertů se tento konflikt stává pro Saúdskou Arábii i ostatní svět noční můrou.