V Turecku začal soud s podezřelými z vraždy saúdského novináře Chášukdžího. Hrozí jim doživotí

V nepřítomnosti obžalovaných začal v pátek v Turecku proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy tureckého novináře Džamála Chášukdžího. Jde o Saúdské Araby a podle tureckého tisku pro ně prokuratura žádá nejvyšší možný trest – tedy doživotí. Chášukdží byl brutálně zavražděn v roce 2018 na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transparenty žádající spravedlnost pro Chášukdžího

Chášukdžího tělo se ani dva roky po vraždě nenašlo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Mezi obžalovanými jsou i dva spolupracovníci saúdskoarabského korunního prince Mohameda bin Salmána. Proces s podezřelými se konal také v Saúdské Arábii, kde pět lidí dostalo trest smrti a tři byli odsouzeni k trestům vězení. Mohamedovy spolupracovníky – poradce Saúda Kahtáního a bývalého náměstka šéfa saúdskoarabské rozvědky Ahmada Asírího – ale soud osvobodil.

Místo muzea mešita? Turecký soud rozhodne o Erdoganově nápadu na přeměnu chrámu Hagia Sofia

Číst článek

V tureckém procesu jsou obviněni z podněcování k brutální vraždě. Chášukdžího synové později vrahům odpustili, což umožní odklad výkonu trestu. Jak napsala agentura AFP, i když může soud vynést tresty doživotí, půjde spíše o symbolické gesto, protože nikdo z obžalovaných v zemi není.

Chášukdží byl kritikem saúdskoarabských představitelů. Panuje přesvědčení, že korunní princ Mohamed bin Salmán o likvidaci přinejmenším věděl, pokud k ní sám nedal pokyn. To však bin Salmán popřel.

Důkazy z kamer

Istanbulská prokuratura zakládá svou obžalobu na analýze záznamů z mobilních telefonů podezřelých, z kamer na letišti a v blízkosti konzulátu či na výpovědích svědků.

Nejméně šest lidí zemřelo a dalších 50 se pohřešuje po potopení lodě s migranty v Turecku

Číst článek

Chášukdží si přišel na konzulát vyřídit doklady, aby se mohl oženit se svou tureckou snoubenkou Hatice Cengizovou, která na něj čekala venku. Mezi důkazovým materiálem je i výpověď Cengizové, která podle AFP byla při zahájení procesu přítomna spolu se zvláštní zpravodajkou OSN pro lidská práva Agnes Callamardovou.

Erol Önderoglu z turecké sekce organizace Reportéři bez hranic považuje proces v Turecku za šanci, že se Chášukdžímu dostane spravedlnosti, jelikož saúdskoarabská justice podle něj selhala.

Chášukdžího tělo se dodnes nenašlo a Cengizová doufá, že se při procesu vyjasní osud tělesných pozůstatků a prokážou důkazy proti vrahům. Ani ona nepovažuje proces v Saúdské Arábii za správně vedený a poukázala na to, že se konal v utajení a že rozsudky byly vyneseny bez udání jmen odsouzených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme