Nasadit čelovku, běžecké boty a úsměv, protože spíš než o závod jde na Nočním běhu pro Světlušku hlavně o dobrou věc. Ve čtvrtek se sešlo v pražské Stromovce skoro 4500 tisíce lidí.
„Je to zase o něco větší částka, kterou dárci Světlušce letos poslali, než v loňském roce. A my moc děkujeme za tento empatický přístup našich dárců,“ vzkázala šéfka nadačního fondu Drastichová.
„V našem případě tomu říkáme audiohra nebo interaktivní rozhlasový příběh. Posloucháte rozhlasovou hru a svými interakcemi ovlivňujete, jak se příběh bude dál odehrávat,“ vysvětlit herní designér.
„Důležité je, aby zrakově postižené dítě zažívalo odmalička spontánní pohyb,“ říká zakladatelka neziskové organizace Rozhledna a lektorka zrakově postižených Pavla Kovaříková.
Kateřina má malého syna a alespoň jednou týdně jí přichází pomoci kamarádka Jana. Kontroluje třeba, jak chlapec tvoří a jestli jsou drobná zranění tak povrchová, jak se to Kateřina zdá pohmatu.
Koncert odvysílají živě Radiožurnál a ČT1 ve 21.20. Během koncertu bude možné podpořit Světlušku odesláním dárcovské SMS, přispět online přes web svitimstale.cz nebo prostřednictvím QR platby.
Celý koncert vysílala od 21.15 Česká televize, Radiožurnál i server iROZHLAS.cz. Večerem provázela dvojice Veronika Khek Kubařová a Karel „Kovy“ Kovář.
11. ročník charitativní akce Noční běh pro Světlušku se uskutečnil v pražské Stromovce. Atmosféru akce na podporu nevidomých a slabozrakých zachytil fotograf serveru iROZHLAS.cz René Volfík.
Plzeňského Nočního běhu pro Světlušku se podle Radiožurnálu zúčastnilo asi 300 běžců. Výtěžek ze startovného v plné výši poputuje do Nadačního fondu Českého rozhlasu na konto Světlušky.
Benefiční koncert Světlo pro Světlušku letos inspirovalo motto To bude jízda. Během sobotního večera vystoupilo sedm interpretů v duetech s nevidomými a slabozrakými zpěváky a hudebníky.
Půjčovna nabízí speciální lupy, chytré telefony a hodinky nebo psací stroje pro nevidomé. Půjčit se dají na pár týdnů, měsíce, ale i déle – třeba když děti potřebují vybavení na celý školní rok.
Tradiční hudební schéma sice bylo kvůli koronaviru kratší v minutách, ale o to bohatší v žánrech. A písničkář Pokáč dokonce v premiéře představil písničku, kterou složil přímo pro Světlušku.
Radiožurnál odvysílal pro nevidomé speciální komentář například z basketbalu, hokeje nebo fotbalové kvalifikace na Euro mezi Českem a Anglií. Z celé akce vytvořil Radiožurnál vítězný spot.
Loni sbírka vynesla 2,9 milionu korun. Výtěžek putoval na výcvik vodicích psů, odstraňování bariér, rekvalifikace či služby a nácvik dovedností u lidí, kteří oslepli v dospělosti.
Kvalifikační fotbalový zápas mezi Českem a Anglií o účast na mistrovství Evropy budou sledovat i nevidomí fanoušci. Utkání bude doprovázet speciální komentář pro nevidomé a slabozraké.
Pozvání Světlušky na pódium do Pražské křižovatky letos přijali Chinaski, Lenka Filipová, Miro Žbirka, David Koller, Xindl X a Jananas, Tereza Černochová a Jakub Ondra.
Vůbec poprvé díky ní a divadelnímu souboru „Verze“ mohli nevidomí a zrakově postižení zažít divadlo jinak. Situační komedii s názvem „Lež“ jim do sluchátka komentoval Jan Herget z Českého rozhlasu.
Sedmnáctý ročník Sbírkových dní začne na pražském Andělu, kde vystoupí řada známých osobností, například youtuber Kovy nebo moderátoři Českého rozhlasu Lucie Výborná, Jan Kovařík a Jiří Chum.
Za každý kilometr, který cyklisté ujedou, sponzor daruje 500 korun Světlušce. Během první trasy zatím cyklisté na dvojkolech projeli trasu kolem Baťova kanálu a skončili v Uherském Hradišti.
Oblíbené rozhlasové osobnosti usedly společně s nevidomými na dvoukola a rozjely se napříč republikou. Každý kilometr, který ujedou, přinese 500 Kč na konto Světlušky.
Na náměstí Republiky v Praze se od pondělí na více než dva týdny otevře Kavárna potmě, ve které obsluhují nevidomí lidé. A letos čeká zákazníky několik novinek, včetně nové podoby kavárny.
I když se na kurty v pražské Stromovce dostavili s vodícím psem nebo slepeckou holí, radovat se mohli nejen z vítězství domácí hráčky Kateřiny Siniakové, ale i ze hry a samotného zápasu.