Nejhorší má být situace v severním pásu od Jizerských hor po Jeseníky. Podle Českého hydrometeorologického ústavu hrozí, že chůze i jízda autem tam bude téměř nemožná.
Pro většinu území Česka varují meteorologové před silnou ledovkou a náledím. V souvislosti s extrémním počasím hrozí komplikace v dopravě i dodávkách elektřiny.
Solené silnice na Vysočině jsou v pondělí mokré, na vedlejších komunikacích jsou zbytky rozbředlého sněhu. V Novém Městě a okolí padal mokrý sníh, jinde byly dešťové přeháňky.
Nejvyšší riziko ledovky je v pátek večer a v noci na sobotu. Během sobotního dne budou teploty stoupat nad bod mrazu, riziko tvorby ledovky tak přechodně zanikne.
Kamiony dálnici zablokovaly kolem 6.00. Problémy jsou za Ústím nad Labem ve stoupání k tunelům Libouchec a Panenská. Kdy se může provoz obnovit, není zatím jasné.
Od pátku se začne v Česku oteplovat, o víkendu mohou teploty vystoupat až na 15 stupňů Celsia. Ráno si lidé zejména v Čechách mají dávat pozor na náledí.
V nejbližších dnech mohou klesat teploty přes noc při zmenšené oblačnosti až na minus pět stupňů, v pátek pak na minus sedm, a o víkendu dokonce až na minus devět.
Na zledovatělé vozovce se mezi 48. a 50. kilometrem stalo šest dopravních nehod, z toho dvě ve směru na Prahu a čtyři v opačném směru na Liberec. Při jedné z nehod ve směru na Liberec zemřela žena.
Silničáři doporučují při cestách velkou opatrnost.Na Rychnovsku se mohou tvořit sněhové jazyky. Komplikace se nevyhly ani Vysočině, části silnic jsou tam sjízdné jen se zvýšenou opatrností.
Zákon říká, že nárok na odškodnění má zraněný člověk v případě, kdy vznikne nějaká škoda v důsledku zhoršené schopnosti komunikace. Cestu k odškodnění popisuje Radiožurnálu advokát Jakub Svoboda.
Upozornění na tvorbu ledovky ve středu platí pro všechny kraje s výjimkou jižních Čech, jihovýchodu Středočeského kraje a severu Olomouckého a Moravskoslezského kraje.
Místy může být přes den mrznoucí mrholení nebo slabé sněžení. V kraji bude zataženo až oblačno, ráno ojediněle mrznoucí mlhy. Přes den se může objevit i mrznoucí mrholení nebo slabé sněžení.
Upozornění platí pro Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a pro severovýchod Vysočiny a Zlínského kraje.
Lidé by měli být v příštích dnech opatrní při chůzi i řízení aut, dbát na dostatečnou hloubku vzorku zimních pneumatik a při jízdách po horských silnicích nezapomenout na zimní výbavu.
Výstraha před náledím má nízký stupeň nebezpečí. Řidiči by měli jezdit opatrně, starší a méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Čtyři moravské kraje výstraha nezahrnuje.
Pracovníci zároveň očekávají, že bude až do pozdního pátečního večera hlavně na severu České republiky padat mokrý sníh. Podle předpovědi by mohlo přibýt až 10 centimetrů sněhové pokrývky.
Řidiči a chodci v celém Česku by si měli od sobotního večera dávat pozor na vznik ledovky. Meteorologové zároveň varují před hrozbou povodní nebo silného větru na horách.
Podle jeho předpovědi by mělo v částech Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Pardubického kraje v úterý připadnout do 15 centimetrů sněhu za 12 hodin.
V Krkonoších má být přes den mrazivo a nejvyšší denní teploty mezi čtyřmi až jedním stupněm pod nulou. Oznámila to Horská služba Krkonoše a meteorologové.
Výstraha platí pro Liberecký kraj, severní a východní část Královéhradeckého kraje a v Pardubickém kraji pro Orlickoústecko. Dále náledí hrozí v Olomouckém, Zlínském a v Moravskoslezském kraji.