Čínské a filipínské lodě se na moři pravidelně střetávají. Minulý měsíc Číňané použili proti posádce jiné lodi vodní dělo a několik lidí na palubě tak zranili.
Ruská Tichomořská flotila zahájila rozsáhlé námořní cvičení v Japonském a Ochotském moři. Cvičení má trvat do 20. června, uvádí ruské ministerstvo obrany.
V Jihoafrické republice začíná společné námořní cvičení JAR, Číny a Ruska. Zapojí i ruská fregata Admirál Gorškov s hypersonickými střelami Cirkon (Zirkon). Manévry potrvají do 27. února.
Manévry se odehrávají v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Západem kvůli Ukrajině. NATO v pondělí oznámilo, že vysílá další lodě a letadla k posílení obrany východní Evropy.
Ruské ministerstvo obrany minulý týden ohlásilo sérii cvičení vojenského námořnictva, kterých se má celkem zúčastnit na 140 plavidel a více než 10 000 námořníků.
„Není v naší moci tomu zabránit, ale rozhodně jsem dal najevo ruskému velvyslanci v Irsku, že to není vítané. Teď není čas na zvyšování vojenské aktivity a napětí,“ řekl irský ministr zahraničí.
Operační skupinu vede první čínská letadlová loď Liao-ning, která byla uvedena do služby. Mezi doprovodnými plavidly je i obří torpédoborec Nan-čchang.
Napětí mezi Aténami a Ankarou se v posledních týdnech snažila zmírnit mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová či německý ministr zahraničí Heiko Maas.
Čína spustila námořní manévry v Jihočínském moři. Oblast, kde se pohybují tři flotily čínského námořnictva, zahrnuje také Paracelské ostrovy. Přitom právě o nich nyní rozhoduje mezinárodní arbitráž. Její výsledky vyhlásí Mezinárodní soudní dvůr v Haagu příští týden.