Ministerstvo se snaží jít cestou doporučení. „Snažíme se tomu vyhnout, protože si myslíme, že Česko patří do západní Evropy a tam stačí doporučení,“ říká Pavla Svrčinová.
„Blíží se zkouškové období a vzdělání nesmí jít stranou. Dotčení studenti jsou nyní vystaveni komplikované situaci v souvislosti s plněním studijních povinností,“ míní rektor Masarykovy univerzity.
„Obávám se, že další dny bude výskyt stejný, že nemocnost bude nadále stoupat, protože všechna opatření, která byla nastavena, mají určité zpoždění,“ řekla Jágrová v rozhovoru pro Český rozhlas.
Jak zjistil server iROZHLAS.cz, většina evropských zemí nařízení o prodloužení platnosti řidičáků a STK nepřijala. Přesto se ale podle mluvčího ministerstva Františka Jemelky nemusíme obávat pokut.
Nové nařízení v praxi znamená, že pokud autu končí platnost technické kontroly v srpnu 2020, musí absolvovat novou nejpozději v březnu 2021. Stanice technické kontroly ale nepřestaly fungovat.
Pracovníci ministerstva zahraničí nově nesmějí používat výrazy „mimořádné partnerství s EU“, „odchod bez dohody“, v určitých případech je zakázáno i samotné slovo „brexit“.
Hvězdou španělských sociálních sítí se stal taxikář, který na protest proti omezujícímu nařízení místních úřadů začal jezdit v sukni. Nařízení totiž zakazují nosit taxikářům ve službě kraťasy.
DEZA se na unijní soud obrátila loni v červnu. Žádala zrušit rozhodnutí Evropské komise z počátku května, kterým byl antrachinon zařazen mezi karcinogenní látky.
Pokud jste zvyklí dávat fotografie z dovolené na sociální sítě, nemusíte se bát, že byste od pátku měli své návyky měnit. Na pravidlech sdílení takových momentek start GDPR nic zásadního nemění.
Už tento pátek začínají platit nová pravidla pro ochranu osobních údajů (GDPR). Lidé s nimi do kontaktu přichází už teď při nákupu letní dovolené nebo při obnovování věrnostních programům obchodníků
Současný ruský politický vtip: „Dříve jsme měli prezidenta Putina a premiéra Medvěděva a život za moc nestál. Teď, když nově budeme mít prezidenta Putina a premiéra Medvěděva, bude konečně líp!“
Řetězec Kaufland zakázal zaměstnancům jíst a pít na pracovišti. Občerstvit se mohli jen ve společenské místnosti či kuřárně. Nařízení se setkalo s ostrou kritikou. Kaufland ho následující den zrušil.
Rumunská vláda na nedělním mimořádném zasedání zrušila nařízení, kterým chtěla odstranit postih za některé korupční trestné činy a za zneužívání úředního postavení. Statisíce přesto vyšly do ulic a žádají demisi kabinetu.
Absurditou letošního roku je povinnost firem posílat úřadům práce údaje o svých zaměstnancích, které už ale úřad dávno má. České společnosti, kterých se to týká, to považují za největší byrokratickou překážku. Lidé a firmy nominovali do ankety desítky absurdních vyhlášek a nařízení. Anticena se udílí od roku 2007 a od té doby se díky ní podařilo některé nelogičnosti odstranit.
Restaurace musí od dnešního dne uvádět na jídelních lístcích alergeny v podávaném jídle. Nařízení Evropské unie ale platí i pro stánkaře s rychlým občerstvením nebo třeba školní jídelny. Mění se také obaly potravin, text na nich teď bude větší a přehlednější. Pro pohostinství je to největší změna v zákonech za posledních deset let.
Ještě loni dostávaly nejstarší děti v dětských domovech kapesné 300 korun, teď by jim domovy měly vyplácet až 450 korun. Navýšení platí i pro dary při narozeninách nebo Vánocích nebo pro sazbu odchodného. Dětské domovy bude nové nařízení stát stovky tisíc korun ročně.
Dnes naposledy mohou ženy uzavřít životní pojištění za původní - tedy nižší – cenu. Od zítřka by pak mohly zaplatit až o 70 procent více. Za vším je rozhodnutí Evropské komise, která zakázala rozlišovat cenu pojištění podle pohlaví.
Návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera na zavedení místní a časové dostupnosti zdravotních služeb prošel vládou. Vyhláška počítá s tím, že k praktickému lékaři, zubaři, gynekologovi nebo do lékárny by se pacienti měli dostat do 35 minut. Nařízení rovněž zkracuje čekací dobu na operace a další lékařské zákroky. Odbory, zástupci pacientů a hendikepovaní lidé proti němu protestují.
Vrcholí anketa o absurdní opatření, která jdou nejen proti logice, ale hlavně komplikují firmám a živnostníkům život. Do finále se dostala opravdu kuriózní nařízení.
Evropská unie schválila nová chráněná zeměpisná označení pro sýry eidam a gouda vyráběné v Nizozemsku. Správně tedy produkty ponesou názvy "Edam Holland" a "Gouda Holland". Proti nizozemské žádosti v minulosti vystupovali vedle výrobců z jiných zemí i Češi. Obávali se, že by takové rozhodnutí mohlo ohrozit výrobu těchto sýrů v Česku.
Ambiciózní čečenský prezident Ramzan Kadyrov přišel s dalším neobvyklým nařízením. Poté, co zakázal ženám nosit krátká trička a sukně, si teď posvítil na umělce. Pokud totiž budou chtít vystupovat v televizi nebo na ulici, musí je nejdříve odsouhlasit speciální umělecká komise.