Tkáně rostlin spolu komunikují pomocí chemických látek. Zachycení signálů, kterými reagují na stres, by mohlo farmářům pomoci s předstihem zjistit, zda není ohrožená úroda.
Bezkontaktní čipy s informacemi by jednou mohly mít podobu téměř neviditelné vrstvičky. Unikátní metodu ukládání dat přímo do molekul vyvinuli vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.
Vědci zkoumali vzorky pozůstatků ze sluneční bouře uchované v ledu. Zjistili, že k ní došlo v době slunečního minima, kdy by aktivita Slunce měla být malá.
Výzkum vědci založili na sledování 52 lidí, kteří žili s někým, kdo právě prodělával onemocnění covid-19. Chtěli lépe pochopit, proč někteří lidé po setkání s koronavirem onemocní, a jiní ne.
Badatelé vzali v potaz emise z vlastních aktivit firem, z využitých energií a také z aktivit v dodavatelských a nákupních řetězcích. To podle nich vypovídá o celkové uhlíkové stopě dané firmy.
V lidských nervových buňkách GABA reguluje membránový transport, a podobně to funguje i u rostlin. Řada odborníků v této souvislosti mluví o rostlinné inteligenci.
„Je to uzavřená konzerva, uchytila se mezi nepropustnými minerálními vrstvami, které byly navíc popraskané,“ popisuje objev rostlinná a buněčná bioložka Fatima Cvrčková.
Vědci z Mikrobiologického ústavu se zabývali procesem toku informací z DNA do RNA. Výzkum podle odborníků může otevřít nové možnosti v boji s choroboplodnými zárodky.
Tým z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky podrobně popsal strukturu proteinů koronaviru, které jsou klíčové pro jeho „maskování“ před imunitním systémem člověka.
Viktorie Radchuková, která působící na berlínském Leibniz-Institutu, uvádí, že jsou v mírném pásu narůstající teploty spojeny s posuny biologických událostí, například časováním hnízdění.